En İyi Diş Fırçasını Seçmenin İpuçları

30

Diş sağlığınız için en iyi diş fırçasını seçmeniz gerekir. Diş fırçası alırken dikkat edilmesi gereken pek çok husus vardır. Fırçanın sertliği diş ve diş eti sağlığı için çok önemlidir. Diş fırçası alırken bakmanız dikkat etmeniz gereken özellikleri sizler için hazırladık. Böylece sağlıklı ve güzel dişlere sahip olurken aynı zamanda samimi bir gülüşe de sahip olacaksınız.

Diş deyince aklımıza gelen ilk şey diş fırçamızdır. Diş ve diş eti sağlığı için uygun diş fırçası seçimi çok önemlidir. İşte bu yüzden diş fırçasını nasıl seçmemiz gerektiği çok önemlidir.

Pek çok insan sert diş fırçasının daha iyi temizlediğine inanır. Bu ise diş fırçası konusunda yapılan en büyük yanlışlardan biridir. Çünkü sert diş fırçası dişlerinizi tahrip eder, diş etlerini zedeler, diş etlerinin kanamasına, çekilmesine ve dişin diş etiyle birleştiği noktalarda çürüklere neden olur. İlerleyen zamanlarda dişlerde sıcak ve soğuk yiyeceklere karşı hassasiyete neden olur.

Dişlerimizi daha sağlıklı fırçalamak için orta ya da yumuşak sertlikte bir diş fırçası tercih etmeliyiz. Fırçanın şekli de etkili bir diş temizliği açısından önemlidir. Düz fırçaların arka dişleri temizlemesi zor olabilir. Ancak (L) şeklindeki diş fırçaları arka dişleri de temizlediği için daha etkilidir.

Diş Fırçası alırken dikkat edilmesi gereken özellikler;

  • Öncelikle diş fırçası ağzımızın tüm bölgelerine ulaşabilmelidir.
  • Rahat tutuş sağlamalı ve ağız yapısına uygun şekilde tasarlanmış olmalıdır.
  • Kullanılan diş fırçalarının 3 ayda bir düzenli olarak değiştirilmelidir.
  • Her marka diş fırçasının değişik özellikleri bulunur ve bu diş fırçaları boyut, şekil, fırça kıllarının dizilişi ve kılların sertliğine göre farklılık göstermektedir. Dişlerimizi zedelememek için orta ya da yumuşak sertlikte bir diş fırçası tercih etmeliyiz. Yumuşak kıllara sahip diş fırçaları daha esnek olur ve dişeti kenarının biraz altına inebilmektedir. Böylelikle dişler arasındaki bölgede daha iç kısımlara da kılların ulaşabilmesi sağlanır.
  • Engelli olan, elini hareket ettiremeyen ya da elinin hareket kabiliyeti az olan ve Parkinson hastası olan kişilere hareket yeteneğine sahip, pille çalışan elektrikli diş fırçalarını kullanmaları önerilebilir.
  • Ortodonti tedavisi gerek çocuk gerekse yetişkinlerde oldukça yaygın uygulanıyor. Dişlerinde tel bulunanların, daha iyi bir temizlik için ortası vadi gibi düşük seviyedeki kıllardan oluşan fırçaları tercih edebilirler.

İdeal bir diş fırçası orta yumuşaklıkta en az 3 sıra, yuvarlatılmış naylon kıllardan yapılmış olmalıdır. Küçük başlı fırçalarla daha detaylı ve iyi bir fırçalama yapmak mümkündür.

Başlıklar :
en iyi diş fırçası, en iyi yumuşak diş fırçası

HENÜZ YORUM YOK

NE DÜŞÜNÜYORSUN?