En Karlı Meslekler ve En Çok Kazandıran Diplomalar Hangileri?

69

Geleceğin meslekleri ve para kazandıran sektörler… Okul çağındaki her öğrencinin cevabını merak ettiği sorular bunlar. Peki en karlı meslekler hangileri? İngiltere Mali Çalışmalar Enstitüsü bu konu ile ilgili çarpıcı bir araştırma yaptı. Ortaya çıkan sonuçlar çok ilginç… İşte detaylar;

13Tıp

İngiltere’deki Enstitü’nün yaptığı araştırmaya göre yıldızı parlayan meslek tıp olarak dikkat çekti. Araştırma sonucuna göre tıp fakültesinden mezun olan erkek öğrenciler mezun olduktan 10 yıl sonra, yılda ortalama 78 bin dolar, kız öğrenciler ise yılda 64 bin dolar kazanarak en yüksek maaşlılar arasında yer alıyor.

12İktisat

Tıp fakültesinin ardından en çok kazandıran ikinci diploma ekonomi diploması. Ekonomist erkekler ortalama yıllık 60 bin dolar civarında kazanıyor. Kadın ekonomistler ise yılda 54 bin dolar gelir elde ediyor.

11Sanat Bölümleri

En düşük maaşa sahip olanlar ise yetenek isteyen sanat dallarından mezun olanlar… Bu alanda çalışan erkekler yılda ortalama 25 bin 500 dolar, kadınlar ise 20 bin dolar kazanıyor.

10Mühendislik

Genelde erkeklerin tercih ettiği mühendislik bölümlerinden mezun olan kadınlar yılda 33 bin dolar, erkekler ise yaklaşık 44 bin dolar kazanıyor.

9Mimarlık

Kadın mimarlar yılda 32 bin dolar gelir elde ederken, erkekler 8 bin dolar daha fazla yani yaklaşık 40 bin dolar civarında kazanç sağlıyor.

8Hukuk

Yapılan araştırmanın sonuçlarına göre hukuk bölümü en çok para kazandıran dördüncü bölüm. Hukuk diploması olan kadınlar, alanın çeşitli kollarında yaklaşık 37 bin dolar kazanırken, erkeklerin kazancı 42 bini buluyor.

7Fizik

Hukuktan sonra Fizik bölümü geliyor. Fizikçilerin yıllık geliri 35 bin ila 42 bin dolar arasında değişiyor. Kadınlar yine daha düşük maaş alan tarafta kalıyor.

6Bilgisayar-Matematik

Son yıllarda yaygın olarak tercih edilen bilgisayar, bilgi teknolojileri gibi alanlarda çalışan kadınlar 31 bin dolar kazanırken, erkekler 38 bin dolar civarında maaş alıyor.

5İşletme

İşletme diploması sanılanın aksine en yüksek kazanç getiren diploma değil. Bu bölümün mezunlarının kazancı 31 bin ila 37 bin dolar arasında değişiyor.

4Sosyal Bilimler

Sanat ve sosyal bilimler gibi bölümlerden mezun olanlarsa en az kazananlar arasında. Bu alanlarda çalışan kadınlar yılda 29 bin dolar, erkeklerse 37 bin dolar maaş alıyor.

3Tarih-Felsefe

Tarih, felsefe gibi alanlardan mezun olan kadınlar yaklaşık olarak 33 binlik, erkekler ise 37 bin dolarlık yıllık kazanç elde ediyor.

2Eğitim

Eğitim sektöründe de kadınlar ve erkeklerin kazancı arasında büyük bir fark var. Araştırmaya göre kadın öğretmenler yılda 34 bin dolar alırken, erkek öğretmenler 42 bin dolar civarında maaş alıyor.

1Cambridge’e gidenler çok kazanıyor

Enstitünü’nün araştırması en çok kazanç getiren üniversitenin LSE olduğunu, Cambridge ve Oxford’un da bunu takip ettiğini ortaya koydu. Bu okullarda okuyan erkek öğrencilerin yüzde 10’u mezun olduktan 10 yıl sonra yılda 142 bin dolar daha fazla kazanmaya başlıyorlar. LSE’de okuyan kadın öğrencilerin yüzde 10’u da benzer konumda.

Başlıklar :
diploması para yapan meslek, KadinlRin tercih ettigi muhendislik alanlari

HENÜZ YORUM YOK

NE DÜŞÜNÜYORSUN?