En Unutulmaz 20 Yarışma Programı

194

Ne “Kısmetse Olur ne de “Benim Stilim” bazı yarışma programları vardır ki yeri biz de ayrdır. Üzerinden yıllar da geçse unutulmuyorlar. İşte Türk televizyon tarihinin en unutulmaz yarışma programları. Televizyon tarihinde nostalji turuna hazır mısınız?

 

20Değiştir

Mehmet Ali Erbil’in sunduğu ve yarışmacılara şarkı söyletip değiştir dediğinde yarışmacının başka bir şarkı söylediği yarışmadır.

19Görevimiz Tehlike

Star Televizyon kanalında yayınlanmış ve sunuculuğunu Şebnem Dönmez ve Murat Başoğlu yapmıştır. Görevimiz Tehlike Star Tv’de 39 hafta boyunca ekranların en sevilen, döneminin aksiyona ve eğlenceye dayalı ilk yarışması olmayı başarmış bir formattır.

18İner Misin Çıkar Mısın?

Yetenek Sizsiniz’in ilk versiyonlarındandır. Yarışmacılar şarkı söyleyip ya da espriler yaparak seyircinin alkışları oranında yükseliyorlardı. Boran Kaya’nın sunduğu bir yarışmaydı. Şafak sezer, Semih Koç ve Hakan Yılmaz gibi isimleri medya dünyasına kazandırmıştır.

17Şans Kapıyı Kırınca

Japonya formatlı yarışma programının Türkiye versiyonu olarak yayınlanmıştır. Aile reisine bir görev verilir bu görevi yapmak için bir hafta çalışmasına izin verilirdi. Daha sonra ekran karşısında yapması istenirdi. Aileden amatör kamerayla her anının görüntülenmesi ve final öncesi ekrana getirilmesi formatın en etkili ve ilgi çeken bölümleri arasında yer almıştır.

16Riziko!

Riziko!, ilk olarak Bülend Özveren’in sunduğu, daha sonraki yıllarda ise Serhat Hacıpaşalıoğlu sunmuştur. Yarışmada 5’er soru başlığından 5’er cevap verilir. Amaç, cevabı verilen soruların bulunmasıdır. Her cevabın puanı farklıdır. Puan ve zorluk seviyesi doğru orantılı olarak artar. Final bölümünde ise tek bir soru yazılır ve riske edilen miktar kadar para kazanılır.

15Dokun Bana

14Çocuktan Al Haberi

Ayça Akkoyunlu, Berna Laçin ve son olarak da Bergüzar Korel’in sunduğu çerez tadında bir yarışma programı. Anne ve Babaların çocuklarına sorulan sorulara nasıl cevap vereceklerini ya da hangi oyuncağı seçeceğini hangi bisküviyi yiyeceğini tahmin etmesinin beklendiği yarışma programıdır.

13Aileler Yarışıyor

Çok uzun yıllar ekranlarda yer almış bir yarışmadır. Beyazıt Öztürk, Ufuk Özkan, Erol Evgin, Burcu Esmersoy gibi ünlü isimler tarafından sunulmuştur.

12Serdar Ortaç’la Hep Beraber

11Biri Bizi Gözetliyor

Türk televizyonlarına deyim yerindeyse entrikaları ve dedikoduları getiren yarışmadır. Bir grup insanın aynı evdeki yaşamlarını ekrana getirir. Birçok kişiyi de ünlü etmiştir. Yıllar geçse de aklımızdan çıkmayacak efsane yarışmalardan biridir.

10Gelinim Olur Musun?

Tabiri caizse şimdi ki evlilik programlarının “anası”dır. Gelin damat ve kaynana adaylarının beraber yaşadığı yarışma programıdır. Semra kaynana, Caner ve Tülin gibi isimler yarışma sonrasında bir efsane olarak hafızalarımıza kazınmıştır.

9Passaparola

Passaparola, Metin Uca’nın sunumuyla ekranların sevilen programlarından biriydi. Aralarda dans eden kızların yarışmaya başka bir boyut kazandırdığı aşikardır. İlk yayınlandığı zaman çok beğenilen fakat uzun bir aradan sonra ekranlara gelince çok beğenilmeyen fazla ekranlarda kalmayan programdır.

8Var Mısın Yok Musun?

Acun Ilıcalı’nın sunduğu yarışma Türkiye’de en çok izlenen yarışmalardan biridir. Daha sonra Asuman Krause’nin sunumuyla bir süre daha devam etmiştir. 24 yarışmacının önlerinde ki 24 kutuyu açtıran kişi en düşük miktarın olduğu kutuları bulmaya çalışmaktadırlar. Programın en çok dikkat çeken yönlerinden biri ise yarışmacılara teklif yapan “Hamdi Bey”dir. Gizemini hala korumaktadır.

7Seç Bakalım

 

Erhan Yazıcıoğlu’nun sunduğu program, Çarkıfelek öncesinde Türk Televizyonlarının vazgeçilmez yarışmalarından biriydi. Yarışmacıların farklı kostümler giymesi dikkat çekerdi.

6Şahane Pazar

Süheyl ve Behzat Uygur’un sunduğu pazar gecelerinin vazgeçilmez yarışmasıdır. En uzun süre ekranlarda kalan yarışmalardan biridir. Albümü çıkan sanatçıların, kendilerini göstermek ve popüler olmak isteyenlerin vazgeçilmez adresi olan Şahane Pazar yıllarca sanatçıların promosyonlarına katkıda bulunmuş, yeni müzisyenler ilk defa Şahane Pazar aracılığı ile Türk halkıyla tanışma imkanı bulmuştur.

5Çarkıfelek

İlk olarak Tarık Tarcan’ın daha sonra Mehmet Ali Erbil’in sunduğu ve yıllardır bitmeyen, bitse de tekrar başlayan yarışma programıdır. Erbil’in kendine has üslubu ile sunduğu programda Türkçe’ye yeni kelimeler kazandırılmıştır. “Dobrowski” onlardan biridir. Çarkta ne zaman iflas ya da pas gelse ‘aaaaaaaaaa’ diye bağıran bir grup da vardır ve bu grup da yıllardır hiç değişmemiştir.

 

4Turnike

Güner Ümit’in sunduğu “Turnike” yarışması ilk kez 1992’de ekrana gelmiş ve birkaç yıl içinde yarışma klasikleri arasına girmişti.

 

3Evet – Hayır

Erkan Yolaç’ın sunumuyla ekranlara gelen yarışma programı. Sahneye davet edilen yarışmacılara yöneltilen sorulara “Evet ya da Hayır” cevaplarını kullanmadan yanıtlamaları beklenir. Evet-Hayır demeden konuşmanın ne kadar zor olduğunu göstermiştir bize.

2Adam Olacak Çocuk

Merhum sanatçı Barış Manço’nun sunduğu 7’den 77’ye adlı programın içinde yer alan, Manço’nun her hafta yaklaşık 5-6 çocuğu sahneye çıkartıp soru sorması ve şarkı söyletmesi ile programda yer alan bölümdür. Yayınlanan zamanlarda çocuk olan herkesin katılmak istediği her izlediğimizde eğlendiren bir yarışmadır. Puanlama hiçbir çocuğun kırılmaması için hepsi 10 alırdı. Barış Manço’nun büyüklüğü yine kendini gösteriyor.

1Bir Kelime Bir İşlem

TRT’de yaklaşık 30 yıldır yayınlanan zeka ve bilgi tabanlı yarışma programıdır. Yarışmada yarışmacılara bir kelime, bir de işlem sorusu sorulmaktadır.

Başlıklar :
mehmet ali erbil yarışma programları, eski yarışma programı sunucuları, en uzun sureli yarışma programı, mtv eski yarışma programları, mehmet ali erbilin sundugu yarismalar, mehmet ali erbilin sunduğu tarışmalar, mehmet ali erbil programları, mehmet ali erbil eski yarışmaları, eski yarışma programları isimleri, eski yarışma programları, eski yarisma, popüler yarışma programları

HENÜZ YORUM YOK

NE DÜŞÜNÜYORSUN?