Endonezya Yine Depremle Sarsıldı!

1

Endonezya’da korkutan deprem! Endonezya’nın güneybatısında 7,9 şiddetinde deprem meydana geldi. Bölgede de tsunami uyarısı da yapıldı.

ABD Jeolojik Araştırmalar Merkezi’ne göre, Güneydoğu Asya, Endonezya merkezli olan 7.9 şiddetinde deprem ile sarsıldı.

ENDONEZYA-DEPREM

Endonezya Ulusal Meteoroloji Kurumu ise şiddetli depremin ardından batı Sumatra’da tsunami uyarısı yaptı. Henüz depremin zararına ilişkin bölgeden bir açıklama gelmedi. Ancak depremin büyüklüğü ve yüzeye yakın meydana gelmesinden dolayı yıkımın büyük olabileceği tahmin ediliyor.

ABD Jeolojik Araştırmalar Merkezi’nin yaptığı açıklamaya göre, Sumatra adasındaki eyalet merkezi Padang’ın 800 kilometre güneybatısı merkezli deprem 10 kilometre derinlikte meydana geldi.

Tsunami Uyarısı Kaldırıldı

DEPREM

Yetkililer yaptığı açıklamada depremin ardından verilen tsunami uyarısının kaldırıldığını söylediler. Depremi önce 8.2 büyüklüğünde ilan eden, ABD Jeolojik Araştırmalar Merkezi daha sonra şiddeti 8.1’e çekti. Ama en son yapılan güncelleme ile depreminbüyüklüğü 7.9 olarak açıklandı.

200 BİNDEN FAZLA İNSAN HAYATINI KAYBETMİŞTİ

TSUNAMİ

2004 yılında yine Hint Okyanusu’nda 9 büyüklüğünde deprem meydana gelmiş ve ardından meydana gelen tsunami, bölgede 10’dan fazla ülkede 230 bin kişinin ölümüne yol açmıştı. Tarihte en fazla ölüme yol açan doğal afetlerden biri olarak görülen 2004 depreminde en fazla zararı Endonezya, Sri Lanka, Hindistan ve Tayland görmüştü.

HENÜZ YORUM YOK

NE DÜŞÜNÜYORSUN?