Erdoğan: Anayasa Mahkemesi’nin Kararına Saygı Duymuyorum

4

Cumhurbaşkanı Erdoğan Anayasa Mahkemesi’ni eleştirdi. Erdoğan, Anayasa Mahkemesi’nin tutuklu gazeteciler Can Dündar ve Erdem Gül için verdiği tahliye kararını değerlendirdi. “Ben Anayasa Mahkemesi’nin vermiş olduğu karara uymuyorum, saygı da duymuyorum” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Fildişi Sahili’ne resmi ziyaret için gitti. Gitmeden önce de Atatürk Havalimanı’ndaki Devlet Konukevi’nde gazetecilerin sorularını cevapladı. Gündemde Anayasa Mahkemesinin Can Dündar ve Erdem Gül’ün tahliyesine ilişkin verdiği karar da vardı. Bu soru da Erdoğan’a soruldu.

erdogan-can-dundar-aym

Erdoğan, “Şunu bir defa çok açık net söyleyeyim. Bu olayın ifade özgürlüğüyle yakından, uzaktan alakası yoktur. Bu bir casusluk davasıdır” dedi. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’ın da bu konu ile ilgili açıklamalar yaptığını hatırlattı. Erdoğan, “Biz şöyle bakar kör olmak durumunda değiliz, bazı gerçekleri çok açık, net görmeliyiz. Bana göre medyanın sınırsız özgürlüğü olamaz. Dünyanın hiçbir yerinde de medyaya sınırsız özgürlük yoktur.

AYM’nin kararına saygı duymuyorum

erdogan-ey-amerika-bizimle-beraber-misiniz-yoksa-bu-teror-orgutu-pyd

Anayasa Mahkemesinin kararını da eleştiren Erdoğan, “saygı duymuyorum” dedi

“Ben Anayasa Mahkemesinin vermiş olduğu karara sadece sessiz kalırım o kadar. Ama onu kabul etmek durumunda değilim, bunu da çok açık net söyleyeyim ve verdiği karara da uymuyorum, saygı da duymuyorum. Niye? Çünkü ortada bir gerçek var. Bakın bu bir beraat kararı değildir, bu bir tahliye kararıdır. Aslında onlarla ilgili kararı veren mahkeme kararında direnebilirdi. Eğer kararında direnmiş olsaydı bu bireysel başvuru veyahutta Anayasa Mahkemesinin vermiş olduğu karar boşa çıkacak veyahutta şu anda tahliye edilmiş olan bu kişiler AİHM’e gideceklerdi. AİHM’e gittikleri zaman da oradan alacakları netice bellidir. Fakat bu süreç bu şekilde atılan adımlar bana göre doğru adımlar değildir.”

“Bu bir casusluktur”

can-dundar-erdem-gul

“Tayyip Erdoğan olarak şahsım, ifade ve düşünce özgürlüğünün sonuna kadar yanındayım. Ama ifade ve düşünce özgürlüğü maskesi altında, evet, bu ülkenin adına veya bu ülkeye saldırı hakkının da kimseye tanınmasına taraftar değilim. Çünkü bu bir casusluktur.”

HENÜZ YORUM YOK

NE DÜŞÜNÜYORSUN?