Evde Kedi Besleyenler için Faydalı 3 Öneri

75

Pek çok insan, günümüzde en azından bir adet evcil hayvan besleyerek doğaya yardımcı olmaya ve en azından kış aylarında bu sokak hayvanlarını yemeksiz bırakmamaya çalışıyor. Haytap gibi pek çok dernek de bu durumu destekliyor. Elbette, bu olaya karşı çıkan pek çok dernek de var ve hayvanları doğal yaşam alanlarından alıkoymadan beslemek gerektiğine dair bir görüş de hakim. Öyle ya da böyle; köpek ve özellikle son dönemde revaçta olan kedi sahiplenmeleri, olumlu ve faydalı yönde seyretmeye devam ediyor. Bugünkü yazımızda, özellikle kedi besleyenler için üç farklı ve faydalı öneriyle gelecek ve evinde kedi besleyenlerin karşılaştığı zor durumları nasıl ve hangi şartlarda atlatmaları gerektiğine kısaca değineceğiz. Elbette, bu faydalı öneriler genel olarak bilinen ancak uygulanmayan öneriler olarak biliniyorlar. Uygulamanız durumunda, şüphesiz bir şeyler korunabilir.

Evdeki Eşyaların Etrafını Sarın

Kedinizin çok yaramaz olması muhtemel ve elbette bu yaramaz kedilerin artlarından bütün gün koşmanıza imkan yok. Her insanın işi, gücü, belli meşkaleleri olabilir. Bu sebepten, kedinizin özellikle kırabileceği bazı eşyaların etrafını sarmanız; koruyucu bir tabaka ile kapatmanız kırılmalarını önleyecektir. Unutmayın ki, yüksek bir yerlere, kırılabilecek eşyaları koymak kesinlikle kediniz için bir çözüm yolu olmaz. Kedigiller, uzun süre tırmanabildikleri gibi yükseklere de bir şekilde, kafalarına koyarsalar erişebilirler. Bu sebepten, yükseklere koymak yerine söylediğimiz gibi etrafını, eğer çok değerliyse iyi bir şekilde kaplamanız; düşmesini, düşse de kırılmasını engelleyecektir.

Kedinizin Tırnaklarını Kesin

Tırnaklar, kedilerin en hassas bölümleri olmakla beraber, pek çok ev eşyasının da düşmanı olarak biliniyorlar. Tırnaklanan koltuk, sandalye ve benzeri pek çok yün eşya muhtemelen artık muadilden kalkabilecek eşyalar haline geliyorlar zira evde kedi olmasının en büyük etkilerinden bir tanesi de bu oluyor. Dolayısıyla, kedilerinizin tırnaklarını mütemadiyen kısa tutmanız ve bunun yanında, ona gerçekten tırnaklanacak bir şeyler vermeniz – örneğin petshoplarda bulunan tırmalanmak için tahta – kedilerinizin evdeki eşyalara sarmamasını sağlayacak; size de rahat bir nefes aldırabilecektir.

Kedilerinizi Tarayın

Tüy dökme problemi, hemen hemen bütün kedilerde mevcut ancak bu durumu en aza indirgemek de yine sizin elinizde. Özellikle tüy dökme problemi olan pek çok sokak kedisini gündelik olarak taramanız halinde, tüy dökmesinin olabildiğince önüne geçmeniz mümkün olabilirken bunun yanında kısa süre içerisinde sıfıra da indirgenebiliyor. Elbette, pek çok kedi için bu mümkün değil ancak bazı türler, tarandıkça tüy dökmeyi bırakıyorlar.

HENÜZ YORUM YOK

NE DÜŞÜNÜYORSUN?