Eyvah! 50 Milyon Kişinin Kimlik Bilgileri Çalındı!

1

Türkiye’nin başı hackerlarla yine dertte! Türkiye Cumhuriyeti Nüfus Cüzdanı’na sahip olan 50 milyon kişinin kimlik bilgileri internet ortamında sızdırıldı!

kımlık

Daha önce Apple’ın hacklenmesinde yaşanan kişisel bilgilerin paylaşılması krizi bu kez Türkiye’de yaşandı. Türkiye Cumhuriyeti Nüfus Cüzdanı’na sahip olan tam 50 milyon vatandaşın çeşitli kimlik bilgileri internet ortamında torrent olarak yayıldı.

kimlik-1021x580

Yeni çipli kimlik kartı sistemine geçmeden önce böyle bir şey yaşanması dikkat çekti. 50 milyon vatandaşımızın kimlik bilgileri internette paylaşıldı. Şu ana kadar herhangi bir hacker grubu bu eylemi düzenlediğini açıklamadı veya üstüne almadı. Kimlik bilgilerinin çalınması olayı kısa aralıklar ikinci kez yaşanıyor.

Hackerlar Mesaj Verdi!

kimlik-hackOlayı gerçekleştiren hackerlar tarafından bir de Türkiye’ye yönelik mesajlar paylaşıldı. Bu mesajda grup “Gerici ideolojiler, adam kayırma ve dinde aşırıya kaçmanın Türkiye’yi savunmasız ve acı çekecek hale getireceğini kim tahmin edebilirdi.” ifadesini kullandı. “Tam sayıyla 49,611,709 vatandaşın TC Kimlik No, Ad-Soyad, Anne adı, Baba adı, Cinsiyet, Doğum yeri ve tarihi, Nüfusa kayıtlı olduğu il ve ilçe ve adres bilgileri şu anda torrent ortamlarında yayılmaya başladı” cümlesi ile olayın ne kadar büyük boyutlarda olduğunu ifade eden hackerlar tavsiye vermeyi de ihmal etmedi!

Sizi Hacklemememiz için Yapmanız Gerekenler! Bit shifting bir şifreleme türü değildir. Veritabanınızı indeksleyin. Bir işe yaramayan veritabanınızı düzeltmek zorunda kaldık. Arayüze karmaşık bir şifre koymak, size hiçbir koruma sağlamaz. Donald Trup’ı Seçmeyin!
Hacker grubu tavsiyeler kısmında ayrıca Amerikalılara seslendi ve Donald Trump‘ın başkan seçilmemesi yönünde tavsiyelerde bulunuldu.

İki ay önce sızdırılan kişisel bilgiler 17 GB boyutundaydı bu sefer ise dosya 6 GB. Dosyalar sadece torrentte değil sizinle paylaşamayacağımız bir internet sitesinde de yer alıyor. Ancak bu dosyaya erişmenin yolunu bulanlar için bir tavsiyemiz var. Dosyanın içinde kimlik bilgilerinizin olup olmadığını öğrenmek için dosyayı sakın indirmeyin. Muhtemelen dosya ile birlikte bilgisayarınıza bulaşacak olan virüsler başınızın daha fazla ağrımasına neden olabilir.

HENÜZ YORUM YOK

NE DÜŞÜNÜYORSUN?