Facebook’un Gençlere Sürpriz Sosyal Ağ: Lifestage

16

Facebook’dan gençlere Lifestage adında bir sosyal ağ açtı. Snapchat’e rakip olur diye düşünülen yeni sosyal medya uygulaması Lifestage; lise ve üniversite öğrencilerini hedef kitlesine alıyor ve öğrencilerin kendi biyografilerini resim veya videolarla anlatmalarına imkan tanıyor.

Instagram’ın yeni Snapchat özelliği “Stories”  ile Snapchat’e rakip çıkan Facebook; şimdi de gençlere özel yeni bir sosyal medya uygulamasını yaptı. Lifestage; adındaki uygulamanın temel özelliği ise lise ve üniversite çağındaki gençleri hedeflemesi ve kullanıcıların biyografilerini yazılar yerine videolarla canlandırması.

Öğrencilerin arkadaşlarını daha yakından tanımalarını sağlamak ve birbirlerinin hayatlarını öğrenmek için kullanabilecekleri bu uygulamaya göre kullanıcıların 21 yaş altı olması gerekiyor. Yaşı 21’den büyük kullanıcılar kendilerine hesap açsalar bile sadece kendi profillerini görebiliyorlar.

Bu Lifestage uygulamasını kullanmak için Facebook hesabınızın olmasına gerek yok.Kendi fotoğraf ve videolarınızla kendinizi tanımlarken yapmanız gerekenler de basit. Profil yani hesap açarken lise veya üniversite seçeneklerinden birini seçiyor ve eğer okulunuzda en az 20 kişi o uygulamayı kullanıyorsa diğer kişilerin de profillerini görebiliyorsunuz.Böylece growth hacking yöntemi ile uygulamaya daha hızlı üye toplanması amaçlanıyor.

Lifestage uygulamasında; kullanıcılar kendi beğendikleri ve beğenmedikleri şeyleri paylaşarak kendileri hakkında ayrıntılı bilgi verebiliyor.Örneğin; dinlemekten keyif aldıkları ve sevdikleri müzikleri, en sevdikleri yemekleri ya da yapmaktan hoşlandıkları sosyal aktiviteleri, hobilerini ve daha pek çok şeyi fotoğraf ve videolar ile ğaylaşabiliyorlar. Böylece gençler arkadaşlarıyla e yaşıtlarıyla eğlenceli bir şekilde etkileşime geçebiliyor.

Lifestage’e dair dikkat çekici alanlardan biri de kullanıcıların uygulama üzerinden birbirlerine mesaj gönderemiyor. Program geliştiricisi Michael Sayman çok fazla mesaj programı olduğundan böyle bir tercih yaptıklarını söyledi. Kullanıcılar, tek satırlık biyografi alanına başka bir iletişim bilgisi ekleyerek doğrudan erişilebilir hâle geliyor.

Lİfestage ayrıca akıllı telefonlar için bir uygulama olarak da iindirilebiliyor.Şu anda sadece iOS için uyumlu olan bu uygulamanın yakında Play Store içinde uyumlu hale gelmesi bekleniyor. Şunu da belirtmek gerekir ki Lifestage şu an İTunes ve App Store Türkiye mağazalarında bulunmuyor. Türkiyedeki kullanıcılar için ne zaman uygulanabilir olacağı ise merak konusu.

 

HENÜZ YORUM YOK

NE DÜŞÜNÜYORSUN?