Fiber İnternet Bağlatmadan Önce Bilmeniz Gereken 6 Şey

82

Fiber internet bağlatmayı mı düşünüyorsunuz? O zaman doğru yazıyı okuyorsunuz, emin olun. 56k internetlerden adsl, Vdsl’den Adsl 2’ye şimdi ise Fiber internet. Teknoloji hızla ilerlerken, internet kullanımlarıda aynı oranda artıyor. Herşey bu kadar büyürken, Adsl bu büyümeye ayak uyduramaz durumda ve artık insanlar daha hızlı internet olan Fiber internet kullanma gayretinde. Başta Amerika olmak üzere, Avrupa ve Uzak Doğu’da Fiber internetsiz ev neredeyse yok denilecek kadar az. Peki Türkiye’de? Türkiye’de yeni yeni gelişmek olan bir alt yapı, Fiber internet. Peki Fiber internet için neler lazım? Evime Fiber internet bağlayabilirmiyim? Bulunduğum semte Fiber internet varmı? Fiber internet için hangi modem ve aparatlar gerekli? tüm bu soruları sizler için araştırdık.

İşte Fiber internet bağlatmadan önce bilmeniz gereken 6 şey ve dikkat etmeniz gerekenler..

fiber-internet

1Bulunduğun Bölge Fiber İnterneti Destekliyor mu?

İlk etapta, öğrenmeniz gereken bulunduğunuz yani oturduğunuz yerin Fiber altyapıya sahip olup olmadığı olacaktır. Türkiye’de 5 yıldır hayatımıza giren Fiber internet ne yazıkkı Türk Telekom’un işgüzarlığı yüzünden halen Türkiye’nin %90’nında bulunmuyor. Bu eleştirinin sert olduğunu düşünmeyiniz. Bu bir mecburiyet. Tüm alt yapıya hükmeden Türk Telekom ne zaman isterse o zaman Fiber altyapımız olacak, bunu biliyor olmalısınız. Eleştirileri kısa kesiyoruz ve bulunduğunuz bölgede Fiber internet olup olmadığını öğrenmenin çeşitli yöntemleri var. Bunlardan birincisi TTNET, D-smart Net, Turkcell Superonline vb. Fiber internet satıcısı firmarı arayarak kontrol ettirebilirsiniz. İkinci ve en basit olanı ise, bu linkten istenilen bilgileri girerek teyit yapabilirsiniz. Eğer bulunduğunuz adrese Fiber internet desteği çıkarsa hemen, çalışmak istediğiniz internet firmalarını arayarak ön başvuruda bulunabilirsiniz.

2Fiber İnternet Uyumlu Modeminiz Olmalı

Eğer ilk adımdaki sorgulamadan olumlu bir cevap aldıysanız ve ön başvuru yaptıysanız, ikinci adım olan modem konusuna geçmelisiniz. Eski yapım Adsl modemleri ne yazıkkı Fiber internetleri desteklemiyor. Bu sebeple size en uygun Fiber destekli modemleri araştırmalı ve almalısınız.

Not : Bazı İnternet satış siteleri, anlaşma durumunda Fiber destekli modemleri, hediye ediyor yada çok uygun fiyatlarda ve taksitle verebiliyor.

3Fiyatların Yüksek Olduğunu Bilmeniz Gerekiyor?

Fiyat konusunun normal Adsl fiyatlarından fazla olacağını tahmin ettiğinizi düşünüyoruz. Doğru orantıda bakıldığında hız artarsa fiyatta artar ticari mantığı, Fiber internetlerde de geçerli malesef. Daha önceki fatularalarınızın 2 yada 3 katı fiyatını ödemeyi gözden çıkarmalısınız.

4Adil Kullanım Kotası Zorunluluğu

Adsl kullanımlarında BTK’nin belirlediği adil kullanım kotaları 50 GB yada 60 GB’dı. Yada yüksek fiyatlara sınırsız tarfiler alabiliyordunuz. Adil kullanım kotaları ne yazıkki, Fiber internetler içinde geçerli. Adsl kotalarına nazaran iki yada 3 katı fazla kotaya sahip olabilirsiniz. Genelde Fiber internet kullanıcılarına 100 yada 150 GB’lık kotalar sunuluyor.

5Komşunun Çocuklarının Fiber İnternetinize Musallat Olacağı

Başlığı gördüğünüzde birazcıkta olsa şaşırdığınızı düşünüyoruz. Evet Fiber interneti evinize bağlatırken bu başlığı yani komşunun çocuklarının sizin Fiber hızınıza musallat olacağını göze almalısınız. “Abi senin Fiber internet şifreni kullanabilirmiyiz?, Bizim çocuk sizin Fiber interneti kullanmak istiyor?” gibi sorularla karşılaşabilirsiniz. 🙂

6Yeni Kız Arkadaşınıza “Hızlı İnternet var.” Diyebileceksiniz

Fiber internetiniz olduğunda, yeni kız arkadaşlarınızı evinize davet edebilirsiniz. Neden olmasın? Yeni kız arkadaşınıza “Hızlı internet var benim evde. Bize gidelim mi?” diyemezmisiniz? 🙂

 

Başlıklar :
fiber internet icin gerekenler, eve internet bağlatmak için gerekenler, evime fiber internet bağlatabilirmiyim, fiber internet kurulan semtler, ınt bağlatırken neler lazım, internet bağlatmadan önce bilmemiz, internet bağlatmak için gerekenler

HENÜZ YORUM YOK