Gizemli 10 Eski yapı

11

Antik dünyadaki insanlar devasa kalıntılar bulduklarında, onları genellikle Siklopen olarak tanımlıyorlardı sanki sadece efsanevi Cyclops böyle şeyleri inşa edebilecekmiş gibi. Bugün efsanevi açıklamalara girmek eğilimindeyiz, ancak eskiden çok sayıda esrarengiz yapı hala tartışmaya neden oluyor. Onları kimin inşa ettiğini veya nedenini bile bilmeyebiliriz. İşte sizler için derlediğimiz 10 eski yapı.

10. Nan Madol

Mikronezya’daki Nan Madol, denizde yüz küçük adacık üzerine kurulmuş antik bir kenttir. Bu sulu konum, Nan Madol’un Pasifik Venedikine çağrılmasına yol açmıştır. Kentin yapıları ve duvarları, dev bazalt sütunlar ve mercan bloklarından inşa edilmiştir. Kentin inşaası nasıl gerçekleşti, yerli halk arasında efsane bir konudur.

9. Teotihuacan

Teotihuacan, Amerika’daki en Pre-Columbian yapılarından bazılarına ev sahipliği yapmaktadır. Bir zamanlar, 100.000’den fazla bir nüfusa sahip ve onu dünyanın en büyük şehirlerinden biri olduğu sanılıyordu. Bu üstün özelliklere rağmen kenti kimin kurduğuna dair neredeyse hiçbir fikrimiz yok.

Aztek döneminden yaklaşık 1.000 yıl önce M.Ö. 200 yıllarında kurulmuş gibi görünüyor. Kent piramitlerin hakimiyeti altındadır.

8. Puma Punku

Bolivya’daki Puma Punku, keşifinden bu yana büyük ilgi gördü. Kesin hatlar ve deliklerle kesilmiş taş blokları, tapınak kompleksini nokta haline getirmiştir. Taşların her biri 130 tonun üzerinde ağırlığa sahiptir. Tuhaf ve özenle oyulmuşlar, Eski insanlar, inananlar tarafından dünya dışı ziyaretinin bir kanıtı olarak iddia edildiği taşlardır.

7. Ggantija

Ggantija, Malta’daki megalitik bir tapınak kompleksidir. Ggantija “, Giantess Kulesi” anlamına gelir ve yerel efsane Ggantija inşasının Sasuna tarafından yapıldığını öne atmaktadır. Sasuna’nın muazzam taşları nasıl başından taşıdığını anlatır , şehri nasıl inşaa ettiğini anlatır.

Ggantija aynı bölgede inşa edilmiş ve bir duvarla çevrili üç tapınaktır. M.Ö. 3600’den başlayarak, bu tapınaklar metal aletlerden ve Malta’daki tekerilden daha öncedir. Blokların nasıl hareket ettirildiğine dair bir ipucu verebilecek küçük taş küreler bulunmuştur. Belki taşların altına yerleştirilen bilyalı rulmanlardır.

6. Great Zimbabwe

Büyük Zimbabwe, Afrika’nın Sahara’nın güneyindeki en büyük harabe topluluğunu oluşturan yıkık bir şehirdir. Yerel efsaneye göre Sheba İncille Kraliçesi’nin başkenti burada idi. Site, yalnızca 11. yüzyıldan 15. yüzyıla kadar inşa edilmiş ve işgal edilmiş olduğu için bu olası değildir.Büyük Zimbabwe’yi kimin inşa ettiği konusunda kesin bir bilgi yoktur.Zirvesinde, yaklaşık 18.000 kişi Büyük Zimbabwe’de yaşıyordu. Sahayı koruyan 5 metrelik duvarlara sahiptir.

5. Baalbek

Lübnan’daki Baalbek Roma İmparatorluğu döneminde zirve noktasına ulaştı ancak bundan önce çok büyük bir şehir olmuştu. Roma şehrinin kalbinde Jüpiter, Mercury ve Venüs şerefine yetiştirilen üç tapınak vardı. 3 devasa taş. Her biri 800 ton ağırlığındaki bu üç taş, bugüne kadar inşaatta kullanılan en büyük taşlardır.

Antik dünyada, bölge Trilithion (Üç taş) olarak adlandırılmıştır. Ancak kimse böyle büyük taşların bir vakıf olarak kullanıldığını bilmiyor. Yakındaki bir taş ocağında, tamamlanmamış veya kullanılmayan, diğerlerinden daha büyük, daha kareli monolitler bulunur.

4. Menorcan Taulas

Menorca adasında büyük T biçimli kaya oluşumları bulunabilir. Bir taş üzerinde başka bir yere dayanan bu Taulas, tek bir girişle duvarlarla çevrilidir. Taulasın biri hariç hepsi güneye yönelir. Onların Roma fetihine kadar var olan Talaiotic Culture tarafından inşa edildiğini biliyoruz. Çoğu, M.Ö. 1000 yıllarında kurulmuş gibi görünüyor.Açıkçası bazı ritüel kullanımları var, ancak bize kesin olarak önemi hakkında hiçbir kanıt gelmedi. Bir arkeolog bir boğa boynuzları ve böylece önerilen Taulas bir ibadet yeri olabilir iddiasını ortaya koymuştur.

3. Longyou Mağaralar

Longyou’da yerel göletlerin dipsiz olduğuna dair bir inanç vardı. Bir kimsenin sorunu 1992’de köye boşaltılıncaya kadar kimse kararlaştırmadı. Oluşan göletler kısa sürede boşaltıldı ve 27 adet mağara keşfedildi.

2.Çin’in ilk İmparatoru Türbesi

Çoğu kişi Terracotta Savaşçılarını bilir. Bu binlerce ayrı heykel imparatorun mezarının çevresinde ölümünde onu korumak için yerleştirildi. Kayıtlar, imparatorun bir tepenin altında onun için yapılmış bir sarayda toplandığını öngörmektedir. Tepeyi görebiliriz, içinde boş alanlar olduğunu gösteren kanıt vardır. Fakat Çin hükümeti merkezi mezarın kazmasına izin vermemiştir.

1. Derinkuyu Yeraltı Şehri

Bir şehrin inşasını düşünün 20.000 kişinin modern teknolojinin yardımı olmadan yapılan bir şehir. Şimdi bu şehri tamamen yeraltında yapmayı hayal etmeye çalışın.

Türkiye çeşitli yeraltı şehirlerine sahiptir, ancak en büyüğü Derinkuyu’dur. Şehir geniş ve yaşanılacak bir yerdi, en azından 1923 yılına kadar kaçılacak bir yer olarak görülüyordu. Ancak, 1960’lı yıllarda bir konut yenileme işlemi sırasında bir tünel bozulduğu zaman, kazayla yeniden keşfedene kadar bütün yer unutuldu.

Yerel kaya yapısı, yer altı şehirlerinin yapımını son derece kolaylaştırıyor. Uzaklaşmak için yeterince yumuşaktır fakat çöküşe direnecek kadar güçlüdür. Yer altı yaşamının taktik avantajları çok nettir ancak sıkışık yaşam koşulları pek sağlıklı olamaz.

 

 

HENÜZ YORUM YOK

NE DÜŞÜNÜYORSUN?