Google’a Rakip Yeni Arama Motoru: Oscobo

145

Google’a yeni bir rakip arama motoru daha çıktı, adı ise Oscobo. Oscobo arama motorunu farklı kılan sloganı ise “No Tracking. Just Search.” yani “Kullanıcı izlemek yok, sadece arama yapın.” oldu. Son dönemde birçok kullanıcının “takip ediliyoruz” şikayetlerine karşılık çıkan bu İngiltere tabanlı arama motoru Oscobo, Avrupa’da ilgi görmeyi başardı. Google’ı çok etkiler mi? bilinmez ama, takip edilmekten ve her aramalarını depolayan arama motorlarından sıkılan ve rahatsız olan kullanıcılar için vazgeçilmez olabilir. Gelin bu yeni arama motoru Oscobo’yı birlikte analiz edelim..

İngiltere tabanlı arama motoru Oscobo, son dönemlerde yaygınlaşan veri depolama, kullanıcı datalarını saklama ve kişisel verileri kayıt altına almayı hedefleyen birçok arama motorlarına karşı “Asla izlemek yok.” sloganı ile çıktı.

Fred Cornell (Eski Yahoo Çalışanı) and Rob Perin (Eski BlackBerry Çalışanı) ortak yapımı olan Oscobo, reklam verenler tarafından rekabet için fazlalaşan veri paylaşımlarından rahatsız olan kullanıcıları rahatlatmayı hedefleyerek ortaya çıktı.

google-oscobo

Kurucularından Rob Perin ise ilginç bir açıklama ile neleri hedeflediklerini şöyle açıkladı; ” Aylar ve yıllar boyunca arama motorları kullanıcıların özel verilerini, profillerini ve neler yaptıklarını izleyerek bunları veri olarak depolamayı başardı. Ve bu saklanan veriler daha sonra bir reklam aracı ve spam reklamlar olarak kullanılarak, kullanıcıları sıkmaya ve rahatsız etmeye başladı. Bu veriler sayesinde, reklam verenler ürünlerini çok yüksek fiyatlardan pazara sürmeye başladı, sebebi ise herkesi takip edebilmeleriydi malesef.”.

Rob Perin ayrıca, tüm kullanıcıları Oscobo’ya davet etti ve; ” Eğer takip edilmekten sıkıldıysanız Oscobo’ya gelin. Burada sizin kullanıcı çerezlerinizi ve IP adreslerini kimse takip etmiyor olacaktır.” dedi.

Oscobo şayet Amerika tabanlı bir arama motoru olsaydı muhtemelen, kullanıcıları takip etmek zorunda kalırdı. Çünkü Amerika, verilere ve insanları izlemeyi bırakmıyor, bu da bir hayli can sıkıcı. Google, Yahoo ve Bing’in Amerika tabanlı arama motorları olduğunu düşünürsek takip edilemediğimizi iddia etmemiz imkansız bunu unutmayalım.

Eğer sizde bu hizmeti merak ediyor ve test etmek istiyorsanız https://oscobo.co.uk/ adresinden test edebilirsiniz.

HENÜZ YORUM YOK

NE DÜŞÜNÜYORSUN?