Google’dan 3 yeni SEO güncellemesi geldi – Seo Nedir?

7

SEO nedir? nasıl yapılır? sorusu üzerinden tam 7 yıl geçti. 2016’ya geldiğimizde baktık ki Panda, Penguen, gibi Çin takvimini andıran birçok güncelleme kimi siteyi Google’da üst sıralara çıkarırken bazı siteleri de tahtından etti.

Tüm bu algoritma güncellemelerine bir de Rankbrain dediğimiz yeni bir yapay zeka ürünü algoritma girdi. Artık SEO çalışmalarının birkaç kriterden çıkarak insan beynini çözmeye çalışacak noktalara ulaşması demek olacak gibi.

Tabii güncelleme ve algoritmalar sadece basit kurallar zinciri değil. İşin içinde kullanıcılar var. Siz olsaydınız? Ne isterdiniz? Hangi bilgi, site ya da dil sizi mutlu ediyor? gibi soruların cevaplandığı uzun beyin fırtınasından sonra çıkan sonuçlar filtreleniyor. Mobil uyumluluk, reklam yerleşimi ve site hızı da bu noktada halen yol alınması gereken bir konu. Kısacası; SEO, Marketing ve Sosyal Medya iç içe çoktan girdi. Bir frekansın başka bir dildeki frekans çözücü makinede anlamlı veri haline getirme nasıl bir şeydir düşünün…

Gelelim yeni SEO algoritması güncellemelerine (28.03.2016)

4SERP (Search Engine Result Page)

SERP’de, yani arama sonuçları sayfasında ürün, mekan ve marka aramalarında daha fazla reklam gösterimi olmayacak.

3Mobil uyumluluk için AMP

AMP, yani mobil uyumluluk dediğimiz telefonlarda sayfaların hızlandırılması projesine uygun siteler. Ki bu önümüzdeki dönemde yeni şeylerin başlangıcı olacak gibi.

Bu da gösteriyor ki AMP, mobil içeriğin geleceği olacak. Henüz siteniz AMP uyumlu değilse bir an önce çalışmaya başlasanız iyi olur.

2Google Bilgi Grafiği

Arama sonuçlarında ilişkili bilgi grafiği sunacak olan Google  verilerin sağlıklı ve doğru çıkması konusunda RankBrain ile sona gelmiş görünüyor. Bilgi grafiklerinde neler var?

Bilgi Grafiği kartı bir kişi, ürün ya da kurumu temsil ederse Google, “bu kartta değişiklikler talep edebilirsiniz ve resmi temsilcisi olabilirsiniz” diyor. Google’da oturum açarak yayınlanan bilgi kartının sahipliği talebinde bulunabilir ve üstlenebilirsiniz. Devamını oku.

1Flash reklamların sonu

Tüm flash reklamlar HTML 5 olarak sunulacak. 30 Haziran itibariyle Doubleclick ve Adwords’de reklamlar artık tamamen HTML 5 oluyor.

Unutmadan!

Google Analytics 360 Suit ile Google kurumsal firmaların ihtiyaçlarına uygun çözümler sunacak projesini hayata geçirdi. Beta aşamasında olmasına rağmen incelemenizi öneriyoruz.

HENÜZ YORUM YOK

NE DÜŞÜNÜYORSUN?