Gribe yakalanmamak için alabileceğiniz 10 önlem

51

Havaların birden değişmesi ile birlikte gribal enfeksiyonlarda uzmanlar vatandaşları uyarıyor.  Gripten korunmak isteyenlerin bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek için yiyeceklerine çok dikkat etmesi gerektiğini söylüyorlar.

Grip’in birden çok belirtisi olduğunu söyleyen uzmanlar örnek olarak şayet burun akması, aksırma, burun içerisinde kaşınma durumları yaşanıyorsa,Baş sızısı, vücutta yüksek ateş gibi  halsizlik, yemek yememe ve su içme gibi iştahsızlık, üşüme ve titreme  gösteriyor

Grip bulaşıcı bir hastalık olduğundan çok dikkat edilmeli. Grip’e yakalanmak istemeyen insanların birbiri ile tokalaşması, başkasının özel eşyalarına dokunma  hapşırma ve öksürme yolu ile bir çok yol gribin bulaşıcı sebepleridir.

Gripten korunma yolları veya yöntemleri arasında, ilk olarak vücut temiz olmalı özellikle elleri hijyen içerisinde tutulmalı. Mutlaka bir sağlık kuruluşuna giderek hekimin vermiş olduğu ilaçları ve tavsiye edilerini dikkate darılmalı ek tedavi olarak bitkisel olmak şartı ile ada çayı, ıhlamur çayı hastalara tavsiye edilmektedir.

gribe-yakalanmamak-icin

Gripten korunma yolları nelerdir diyorsanız;

Gribe yakalanmamak için alabileceğiniz 10 önlem:

1. Sık el yıkama alışkanlığı temas yoluyla bulaşan virüslere karşı en iyi korunma yöntemidir. Hapşırdığınızda ağzınızı elinizle kapatırsanız dokunduğunuz eşyalarda virüsler saatlerce hatta günlerce canlı kalabilir. Grip mevsiminde kalabalık ortamlardan ve hastalanmış kişilerle yakın temastan kaçının. İşiniz gereği tokalaşmak zorundaysanız ilk fırsatta ellerinizi yıkayın.

2. Bol vitamin alın. Vitaminleri ilaç olarak almak yerine koyu yeşil, kırmızı ve sarı renkteki meyve ve sebzeler tüketerek sağlayın. Özellikle turunçgiller, domates, kivi, brokoli, maydanoz gibi C vitamini kaynaklarını sofranızdan eksik etmeyin.

3. Sıcak tavuk suyu çorba hem sıvı hem de protein alımı için gayet faydalıdır. Çorbanın sıcaklığı burun ve boğaz şikayetlerini azaltır.

4. Her gün bir kase kaymağı alınmış yoğurt tüketin. Yoğurt yemenin soğuk algınlığını yüzde 25 oranında azalttığı bazı çalışmalarda gösterilmiştir.

5. Sigara ve alkol kullanıyorsanız bırakın. Bilimsel araştırmalar sigara kullananların daha sık soğuk algınlığına ve gribe yakalandıklarını göstermektedir.

6. Stres ve aşırı yorgunluk bağışıklık sistemini zayıflatan faktörlerdir.

7. Egzersiz, vücut ısısını artırarak terlemeyle birlikte vücut sıvılarınızı tazeler ve toksinlerinizi atmanızı sağlar. Düzenli egzersiz yapanlarda soğuk algınlığı ve grip daha az görülür.

8. Günde en az 8 bardak su için. Özellikle hastalandığınızda ılık su, zencefil, bal, limon, tarçın, adaçayı, ıhlamur, ekinezya çayı gibi içecekleri tercih edin. Süt ve sütlü içecekler vücut salgılarında koyulaşmaya neden olacağı için soğuk algınlığı veya grip durumunda içmeyin.

9. Grip olduğunuzda hemen antibiyotiklere sarılmayın. Bir hafta içerisinde düzelmediğiniz takdirde bakteriyel enfeksiyonlar gelişebildiği için hekiminiz kontrolünde antibiyotik kullanmanız gerekebilir.

10. Eylül-Kasım ayları içerisinde grip aşınızı yaptırın. Özellikle kronik hastalığı olanlar, bağışıklık sistemi zayıf olanlar ve yaşlıların mutlaka yaptırması gerekir.

Kaynak:

Gribe yakalanmamak için alabileceğiniz önlemler

HENÜZ YORUM YOK

NE DÜŞÜNÜYORSUN?