Günlük Ne Kadar ve Ne Zaman Su İçmeliyiz?

6

Su hayatımızın önemli bir bölümünü kapsıyor. Hava kadar su da bizim olmazsa olmazımız. Peki gün içinde ne kadar su içmeliyiz? Yemek yedikten önce mi yoksa sonra mı su içilmeli? İşte bu önemli sonunun cevabı;

Uzmanlar, su tüketiminin günlük hayatımızın bir parçası haline getirmeyi kolaylaştırmak için önemli tavsiyelerde bulunuyor… 

su-1

İşte doğru su içme vakitleri…

su-2

7Uykudan önce 1 bardak

Güzel ve deliksiz bir uyku için iç organlarımızın, rahatı önemli. Susuz kalan iç organlar, alarm seviyesine geçer, o yüzden yatmadan önce su içip iç organları ferahlatmalısınız!

6Kışın aylarında sıcak su

Sağlıklı bir bağışıklık sistemi için mutlaka su içmelisiniz. Kış günlerinde içtiğiniz sıcak su içinizi ısıtacaktır. Ve böylelikle bağışıklık sisteminizi de su ile koruyarak, kış soğuğuna daha dirençli olabilirsiniz.

5Yaz mevsiminde 2 litre kuralı!

Normalde günlük ortalama su tüketimi 1,5 – 2 litre arasında olmalı. Ama yazın ter ve idrar yolu ile atılan sıvı oranı arttığı için daha fazla su içmelisiniz. Yaz aylarında özellikle e n az 2 litre ve üstü su tüketimi şart!

4Sabah Kalkar Kalmaz 1 bardak

Gece boyunca uyku esnasında kaybettiğiniz suyun yerine konması çok önemli. Hem zihninizin hem de iç organlarınızın uyandığınızı anlaması için uyanır uyanmaz 1 bardak su içmelisiniz.

3Spor Esnasında

Spor yaparken kaybettiğiniz sıvı oranını tekrar bünyenize almalısınız. Yoksa vücut dengesi bozulması ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Spor yaparken 15-20 dakikada bir, fazla abartmadan, bir çay bardağı kadar su tüketmeniz kaslarınız için de iyi gelecektir.

2Yemekten önce ve sonra 1 bardak

Yemekten önce 1 bardak su içmeniz zihninize açlık hissinizi bastırır. Fazla kiloların önüne geçmek ve iştahınızı törpülemeniz için iyi bir fırsattır. Zayıflamak için de idealdir. Yemekten sonra bir bardak su ise vücuda alınan tuzun vücuttan atılmasını sağlar.

1Mesai saatlerinde

Su içmeyi en çok unuttuğumuz zaman dilimleri ise çalışma saatleridir. Mesaideyken, sürekli çay ve kahve tüketilir ancak hiçbiri suyun yerini tutmaz. Bu yüzden masanızda ya da çalışma alanınızda gözle görülebilecek yerlere mutlaka dolu bir bardak su koyun. Su, çalışma hayatında zihninizin her zamankinden daha açık olmasını sağlar.

HENÜZ YORUM YOK

NE DÜŞÜNÜYORSUN?