Halı ve Kilim Dokumacılığı Türkiye’de Nerelerde Yapılır?

0
232

Halı ve kilim dokumacılığı Türkiye’de hangi yörelerde yapılır konulu haberimizi okuyacaksınız.Halı ve kilim ülkemizdeki en önemli kültürel miraslardan biridir.Halı ve kilim dokumacılığının tarihsel gelişim süreci ve halı ve kilim dokumacılığının meşhur olan yörelerimiz hakkında detaylı bilgiler okuyacaksınız.


Kilim; ince bir halı tipi.

Türk el dokuma sanatlarından en önemlilerindendir. Günümüze kadar devamlılığını sürdürebilmiştir. El dokuması kilim denilince akla ilk Türk kilimleri gelmektedir. Bunun sebebi, göçebe Türklerin kilimi her yerde kullanabilmeleri ve dokumasının her yerde yapılabilmesidir. Günümüzde kilime karşı ilgi azalmaktadır. Diğer halılardan çok daha kısa bir süre içinde ve çok daha ucuz üretilir. Anadolu’da yün kilimler elde dokunur. Dünyanın en eski kiliminin, MÖ 5. yüzyıla ait Türk kilimi olduğu saptanmıştır. Kilimin elle yapımı zordur. Kök boyası yüzyıllarca solmaz bu yüzden kök boyası kullanılmalıdır.

Halı; atkılarının atılmasından sonra (arka iplikleri) üzerine desene göre istenilen hav yüksekliğinde iplerin geçirilerek düğümlenmesi ile yapılan ev içinde ve genellikle yer örtüsü olarak kullanılan eşyadır. Bazı evlerde de duvarda görülür.

Halının kökü Anadolu Selçuklu Devletinden gelmiştir.

Kilimle halı bir birinden farklıdır: Kilim ince bir halı tipidir. Dünyada bilinen ilk halılar Orta Asya’da Türkler tarafından dokunmuştur. Bu halıların günümüze kadar ulaşabilmiş en eski örneğinin MÖ 6-5. yüzyıllarda yapılmış olduğu ve halen Leningrad Müzesi’nde saklandığı bilinmektedir. Bu halı Pazırık Halısı olarak bilinmektedir.

Halı insanların rahat ve sıcak bir zemin arayışı sonucu ortaya çıkan ve ev dekorasyonunda önemli bir yer tutan bir malzemedir. Tarihi ise insanlık tarihi kadar eskidir. İnsanlar önce sıcak bir zemin yaratmak amacıyla hayvan postlarını kullanıyorlardı.

İhtiyaçları arttıkça, ihtiyaçlarına uygun post bulamadıkları için, post taklidi yaygılar ürettiler. Zamanla sevdiklerini de desenleştirerek, bugünkü halının kaba örneklerine ulaştılar. Kısaca halı insanoğlunun doğaya karşı ve doğayı kendine uydurma mücadelesinin ilk ürünlerindendir.

Günümüze kadar gelen halı, yaşantımıza ekonomik, sosyal ve kültürel olarak önemli bir yer tutar. Gerek Türklerdeki, gerekse doğu ülkelerindeki ev dekorasyonundaki başlıca unsur halı ve kilimdir.

Günümüzde modern teknolojinin sınırsız avantajlarını kullanan halı sektörü kendini sürekli yenilemektedir. Her yıl yeni trendlerin, kalitelerin ortaya çıktığı halı sektörü yaratıcılığın sınırlarını zorlamaya devam etmektedir.

Halı ve kilim dokumacılığı; ülkemizde en çok Kapadokya’da gelişmiştir.Ürgüp  ve Avanos bölgelerinde de halı dokumacılığı gelişmiştir.

Kilim dokumacılığı; ülkemizde Kozaklı ve Gülşehir bölgelerinde gelişmiştir. Halı ve kilim dokumacılığı ülkemizde ve üretilen bölgelerde büyük bir gelir kaynağıdır.

Anahtar Kelimeler
kilimcilik nerede yapılır,kilim halinin nerede yapilmistir,halı ve kilim nerelerde ve nasıl yapılır,dokumaciligin yapildigi yer,kilim nerelerde ve nasıl yapılır,kilim dokumacılığı nerede yapılır,kilim dokumaciligi,kilim dokuma nerede yapılır,KİLİM DESENLİ HALILARIN EN ÇOK BULUNDUĞU ŞEHİRLER,kilim desenlı halı

HENÜZ YORUM YOK

NE DÜŞÜNÜYORSUN?