Hangi Amino Asit?

43

Sağlıklı yaşama bilincinin artması ve fiziksel gösterişe önem verilmesiyle birlikte, amino asitlere de ilgi çoğaldı. “Hangi amino asit?” sorusu ise spor yapanlar tarafından sıkça sorulan soruların başında gelmeye başladı. Piyasada onlarca sağlıklı yaşam ürünü pazarlayan firma mevcut… Bu firmaların neredeyse hepsi “amino asit” üretmekteler. Peki hangi “amino asit” daha etkili? Bu konuda hangi firmalara güvenebiliriz ve “aminoasit”lerin çeşitleri neler?..

Uzayıp giden bu soruları, piyasada sporcu ürünleri pazarlayan firmalara göz atarak cevaplamakta fayda var. İşte kullanan kişilerin başarılı bulduğu, en köklü ve nitelikli “aminoasit”lere sahip firmalar:

Hard Line

Spordan önce alındığında hem enerji artışı sağlayan hem de kas yıkımlarına engel olan “aminoasit”leri var.

MultiPower

Daha çok ileri ve orta seviye sporcuların tercih ettiği bu firmanın ürünleri fiyat/performans ve kalite bakımından dikkat çekiyor.

Weider

Her bir tabletinde 3050 miligram kompleks “amino asit” bulunduran ürünü mevcut. İleri seviye sporcuların en çok tercih ettiği ürünlere sahip… Tablet formda olan “aminoasit”ler her ne kadar daha yavaş olsada, “hidrolize whey” proteinden elde edilmiş olan ürünü, diğer tablet ürünlere göre çok daha hızlı etki ediyor.

Herbalife 24

İçeriğindeki süt proteinleri ile (kazein ve peynir altı suyu proteini) yoğun fiziksel aktivite dönemlerinde protein dengesini korumak amacıyla formüle edilmiş ürünleri var. İçeriği; “formül 1 sport, C ve E Vitamini, demir ve kalsiyum” içeriyor.Vanilya aroması ile içimi gayet hafif ve yapay renklendirici ile tatlandırıcı içermiyor.

Hap türü “aminoasit”lerin yaygın kullanılma sebebi, tat olarak rahatsız etmemesi ve içim zorluğu olmaması. Ayrıca fiyat olarak da daha makuller. Ilık su ile tüketilmeleri tavsiye edilir ve 15 dakikada kana karışırlar.

Toz olanları ise; bir bardak suya karıştırılarak kullanılır, ancak pek tavsiye edilmezler çünkü tatları güzel değildir. Toz “aminoasit”ler, hap olanlara göre daha hızlı kana karışır.

Sıvı olanlar ise en çok tercih edilen türüdür. Çünkü sıvı “aminoasit”lerçok yüksek değerlere sahiptir. Bu nedenden dolayı çok yaygın kullanılırlar. En büyük özellikleri, kana çok hızlı karışmalarıdır. Direkt kaslara etki ederler. Fiyat olarak hap ve toz olanlara göre biraz daha pahalıdırlar.

HENÜZ YORUM YOK

NE DÜŞÜNÜYORSUN?