Hangi ayakkabıyı alsam?

25

“Hangi ayakkabıyı alsam?..” İşte bütün insanların kafasını kurcalayan ve stiletto, snekaer, babet, casual, bootie gibi birçok ayakkabı çeşidi içinde seçim yaparken en zorlandıkları sorulardan biri… “Hangi kıyafet ile hangi ayakkabı uyum sağlar? Hangi tür davetlerde hangi tür ayakkabılar tercih edilir? Spor yaparken nasıl bir ayakkabı seçimi en doğrusu olur?” gibi sorulardan bütün kadınlar muzdarip…

Stiletto Ayakkabı

İsmini kısa saplı ve ince uçlu bir tür İtalyan bıçağından alan “stiletto topuğu” kadınların vazgeçemediği türden. Geçmişte kadınlar stiletto topukları daha çok gece kıyafetleri için kullanır, gündüz ise kısa topuk giyerdi. Fakat ünlü isimlerin, her tür etkinliğe apartman topuklu stilettolarla katılması, kadınlar arasında da yüksek topukların gündelik giyimde kullanılmasına neden oldu.
stiletto-ayakkabi

Babet Ayakkabı

Babet, kadınların sıklıkla kullandığı topuksuz ayakkabı çeşididir. Sık tercih edilmesinin sebebi hafif, rahat ve günlük hayatta kolay kullanılabilir olmasıdır. Babet, 80`li yıllardan gelerek, günümüze dek varlığını sürdürmeyi başarmış bir ayakkabı modeli. Hem klasik hem de rahat görünmek istiyorsanız tercih edebilirsiniz.

babet-ayakkabi

Sneaker Ayakkabı

Sneaker İngilizce dilinde spor ayakkabısına verilen bir lakap. İlk sneakerların geçmişi 1917 gibi eski bir tarihe dayanıyor, ancak artık sneakerler eskisi gibi basit görünümlere sahip değil. Örneğin ayakkabı içinde ısı 40 celcius dereceyi geçebileceğinden ve içerideki nem %100’e kadar çıkabileceğinden, yeni malzemelerle bu soruna çareler bulunmakta… Yeni sneakerlardan bazılarının tabanlarına özel bir jel konuluyor. Bu jel 1-2 santimetre kalınlığında olduğunda, üstüne 4-6 metreden düşen bir yumurtanın bile darbesini emerek kırılmasını önleyebilecek özellikte oluyor. İnsanlar bu ayakkabı türünü artık sadece spor yaparken değil, gündelik yaşamda da sıkça kullanmaktalar.

sneaker-ayakkabi

Bootie Ayakkabı

Bota benzeyen ancak bottan daha kısa formlara sahip ayakkabı çeşididir. En çok, taytlarla ve skinny jeanlerle kombinlenirler. Doğru kullanılmadığında vücut boyunu kesebileceğinden, kısa boylu olan kadınların, satın alırken 2 kez düşünmesinde fayda var.

bootie-ayakkabi

Casual Ayakkabı

İsim olarak “gündelik ayakkabı” anlamında kullanılmaktadır. Günümüzde hem spor bir kıyafet ile hem de klasik bir takım ile kombinlenebilecek modelleri mevcut. Rahatlığından taviz vermeyenler için en iddialı ayakkabı türü olduğunu söyleyebiliriz.

casual-ayakkabi

HENÜZ YORUM YOK

NE DÜŞÜNÜYORSUN?