Hangi Cins Papağanlar Konuşabilir?

3378

Papağanlar genellikle taklit yetenekleri ile tanınırlar ancak, hangi cins papağanlar konuşabilir? konusu hafızalarda hep soru işareti olarak kalmıştır.

Bazı cins papağanlar duydukları her sesi taklit edebilirler ve bu konuda mükemmel bir yeteneğe sahiptirler. Papağanların sadece taklit yeteneği yoktur.

Bazı papağan türleri aynı zamanda oldukça zekidir.

Hatta soru algılama ve cevap üretebilme yeteneğine sahiptirler. Bununla beraber konuşmayan ya da taklit yeteneği olmayan papağan türleri de vardır. Gelin, konuşabilen ve taklit edebilen papağan türlerini şöyle bir inceleyelim…

5Kakadu

Taklit yeteneği en fazla olan papağan türüdür. Duydukları sesleri neredeyse birebir taklit edebilirler. Duydukları enstrüman seslerini dahi taklit eden “Kakadu”lar aynı zamanda en uzun süre yaşayan papağan türlerindendir.

4Amazon Papağanları

Kafes ortamında çok uzun yaşayabilirler ve hem konuşma hem taklit konusunda en yetenekli papağan cinsidir. “Amazon papağanları” hem çok iyi taklit yaparlar hem de çok sayıda kelimeyi kullanabilirler. Bu iki özelliğin bir arada olduğu tek papağan türüdür. Boyları ortalama 30–34 cm, ömürleri ise 40 yıla yakındır.

3Lori

Konuşma yeteneği en iyi olan papağandır. En kolay öğrenen ve en çeşitli ses üretebilen türdür. “Lori”ler bir şarkıyı başından sonuna kadar söyleyebilecek yeteneğe sahiptirler. Renklerindeki çeşitlilik oldukça fazladır.

2Sultan Papağanı

Evcil olarak en çok beslenen papağanlar arasındadır ve kafes ortamında çok rahat yetiştirilebilir. Taklit etmeye oldukça meraklıdırlar ve sahiplerinin ıslık melodilerini taklit edebilirler. Konuşma eğitimini vermek diğer evcil papağanlara göre daha zordur.

1Jako

“Jako”, evcil papağanlar arasında en yaygın olandır. Çok kolay konuşturulabilirler. Sahiplerine alışma süreleri uzundur. Ancak alışma dönemini atlatır atlatmaz konuşmaya başlarlar. Jako papağanları aynı zamanda çok zekidirler, kendisine sorulan soruları algılayabilir ve cevap verebilirler.

HENÜZ YORUM YOK

NE DÜŞÜNÜYORSUN?