Hangi Marka Çatal Bıçak Takımı?

1450

Hangi marka çatal bıçak takımı alacağınız konusunda akılları karıştıran birçok çatal bıçak markası türemiş durumda. Paslanmaz çatal bıçaklar ve uzun ömürlü takımları mutfağınızda görmek istiyorsanız bu yazımızı mutlaka okumanızı öneririz.

Hangi marka çatal bıçak takımı almalıyım? Hangi marka çatal bıçak takımları paslanmaz ve kararmaz? Çatal bıçak takımları markaları neledir? sorularınızın yanıtlarını bu yazımızda bulacaksınız.

Bir yemek masasını kaliteli ve şık gösteren en önemli detay; çatal bıçak takımıdır. Bir çok marka bir çok farklı desen ile artık karşımıza çıkıyor ama maalesef bir çoğu uzun ömürlü olamıyor. Artık Çin malı piyasası bu kadar çoğalmışken doğru ürünü almak ve seçmek gerçekten çok zor, fakat bazı kült haline gelmiş markalar var tabiî ki. Bu konuda en dikkat edilen kısım ürünlerin paslanmaması ve kararmaması… Güncel markalar kendilerini son dönemlerde çok geliştirdiler ve bu gelişim haliyle karar vermeyi zorlaştırıyor. Yüzeysel olarak fikir vermek gerekirse, tabakların seçimi eğer desenli ise çatal-bıçak takımı o kadar sade olmalı, tabaklar sade ise; ortamı biraz hareketlendirmek adına çatal-bıçak takımı desenli olabilir. Örneğin renk seçiminde tabakta olan ufak ayrıntılar çok önemli; tabağınızda gümüş ya da altın renkleri hakim ise çatal-bıçak takımı da o renklerde seçilmeli ve güzel bir uyum yakalanmalıdır. Markalar fiyatlarına göre farklılık gösteriyor, burada öncelikle seçmeyi düşündüğünüz takım spor mu, klasik mi olacak ? Buna karar verilmeli. Artık insanlar koltuk takımlarını klasik seçiyorlarsa, masada kullanacakları çatal-bıçak takımını da klasik seçiyorlar, mükemmel uyumlar yakalamaya çalışıyorlar. Yani asıl önemli olan konu sizin ne aradığınız. Kalite konusunda hem fikiriz ama estetik tabiî ki çok önemli. Seçeceğiniz şey hele ki bulunduğu masayı bir anda değiştirmeyi sağlayacaksa…

catal-bicak-1

Aslında bu seçimi yaparken çok zorlanmaya gerek yok; alacağınız çatal-bıçak takımını sadece bu işi yapan ve en iyi şekilde yapan bir firmadan almak tabiî ki ilk tercihiniz olmalı. Bu konuda fiyatlar devreye giriyor, biraz pahalı oluyor ama senelerce eskimeden kullanabiliyorsunuz. Çatal-bıçak seçiminde en önemli konu bulaşık makinesinde yıpranmadan yıkanabilmesi… İnsanların vakitleri azaldıkça bu değerli eşyaların daha çok kullanımına bakılıyor ve son derece haklılar. Bu konuda titizlenilmezse, aldığınız ürünler çöpe gidebilir, çünkü paslandıktan sonra geri dönüşü yok. İkinci planda, işin estetiğini seçmek kalıyor. Öncelikle, çatal-bıçak takımınızın ergonomisi çok çok önemli. İsterse takımınız altın kaplama olsun, rahat tutamadıktan ve kullanamadıktan sonra bence çok önemi kalmıyor. Muhakkak tek tek tutularak karar verilmeli.

catal-bicak-2

Konu ile ilgili olarak kült dediğim markaları sıralamak gerekirse öncelikle kullanan kişilerin çok beğendiği; ‘Christofle‘ markasını başa koymak isterim. Çok karşılaşmadığınız bir marka belki ama çizgileri, renkleri ve şıklığı ile en ön sıralarda yerini alıyor. Fiyatı da buna göre diğerlerinden tabiî ki daha fazla fakat şıklıkta ve kalitede yanına rakip koymak biraz zor. Daha sonra ‘Jumbo‘ geliyor; estetik olarak kullanıcılarından tam not alan Jumbo, kullanıcılarına verdiği 50 yıllık garanti ile de müşterilerine güven veriyor. Kullanıcı yorumlarına da bakılırsa alan kişiler “annemde Jumbo kullanıyordu.” demesinden senelerdir gelen bir memnuniyeti görebiliyoruz. En ufak bir paslanma yada kararma ile ilgili kötü bir yoruma rastlamadım. Yine kaliteli ve uzun ömürlü markaların öncülerinden ‘Hisar‘ hakkında da yorumlar gerçekten çok iyi. Kalite ve şıklık bir arada sunuluyor. ‘Emsan‘ ve ‘Ar Yıldız‘ markaları da gözü kapalı alınacak markalardan. Emsan denince akabinde zaten çelik akla geliyor. Yine ilk akla gelen isimlerden biri de ‘Karaca‘ fakat bazı yorumlarda paslanma ve kararmalar görüldüğü için satın alırken iki kere düşünmekte fayda var.

Bir laf vardır; “alacağınız şey her ne ise sadece o alacağınız şeyi satan yerden alın.” Eğer gerçekten iyi bir ürün almak istiyorsanız sadece bu iş ile ilgilenen markaları denerseniz üzüleceğinizi sanmıyoruz.

HENÜZ YORUM YOK

NE DÜŞÜNÜYORSUN?