Hangi Namaz Kaç Rekat?

144

Hangi Namaz Kaç Rekat?..İslamın beş şartından birisi Namaz’dır. Her müslümana farz olan namaz Sabah, Öğle, İkindi, Akşam, Yatsı Namazı olmak üzere günde 5 vakitten oluşur. İslamiyette Namaz, ibadetlerin en önemlisi olarak belirtilir. Buluğ çağına girmiş akıl yerinde olan her müslümana farz kılınmıştır. Müslümanlık için bu kadar önemli olan Namaz hakkında ne kadar bilgi sahibiyiz, bizde sizler için araştırdık. Hangi namaz kaç rekattır?

Namaz vakitleri güneşe göre hesaplanır. 5 vakitten oluşan Namaz güneşin doğuşu olan sabah namazı ile başlar Öğle, İkindi, güneşin batışı olan Akşam ve son vakit olan Yatsı namazı ile biter.

Sabah Namazı

sabah-namazi

İkisi sünnet, ikisi farz olmak üzere 4 rekattır. Önce 2 rekat sünnet kılınır. Niyet ettim Allah rızası için sabah namazının sünnetini kılmaya ve 2 rekat kılındıktan sonra selam verilir. Erkekler farz namazı için kamet getirir ve Niyet ettim Allah rızası için sabah namazının farzını kılmaya diyerek farza niyet edilir. Selam verilir ve Sabah Namazınızı eda etmiş olursunuz.

Öğle Namazı

oglen-namazi

On rekattan oluşmaktadır. dördü sünnet, dördü farz, ikisi son sünnettir. Sabah namazında olduğu gibi Niyet ettim Allah rızası için öğle namazının sünnetini kılmaya diyerek niyet edilir. 4 rekat kılındıktan sonra selam verilir. Erkekler de kamet getirildikten sonra niyet edilir, gibi “Niyet ettim Allah rızası için öğle namazının farzını kılmaya”. son olarakta Niyet ettim Allah rızası için Öğle Namazının son sünnetini kılmaya diyerek 2 rekat kılınır. Öğle Namazını da eda etmiş oluruz.

İkindi Namazı

HDResim.net

Sekiz rekattan oluşur. Dördü sünnet, Dördü farzdır. Niyetler diğer namazlarda olduğu gibi edilir. Niyet ettim Allah rızası için İkindi namazının sünnetini kılmaya. Farz namazı önceside İkindi Namazının farzını kılmaya diye.

Akşam Namazı

aksam-namazi

Beş rekattır. Üçü farz, ikisi sünnettir. Burda diğer Namazlardan farklı olarak farz Namazı sünnet Namazından önce kılınır. Niyetler aynı şekilde yapılır.

Yatsı Namazı

yatsi-namazi

Yatsı Namazı on rekattır. Ayrıca bir namaz olan Vitir Namazı da ,Yatsı Namazına eklenmiştir. Vitir Namazıda üç rekattır. Yatsı Namazı diğer Namazlar gibi kılınır. Niyetlerde Yatsı Namazına niyet edilir. Yatsı Namazı bittikten sonra ” Niyet ettim Allah rızası için Vitir namazını kılmaya” diye niyet edilerek üç rekatlık farz Namazı kılınır. Diğer Namazlardan farklı olarak Vitir Namazının son rekatında Fatiha ve bir sure okunduktan sonra rükû gidilmeden Allah-u Ekber diye tekbir getirildikten sonra eller yeniden bağlanır, Kunut duaları okunur ve daha sonra rükûya gidilir.

Başlıklar :
hangi namaz kaç rekat, namazlar kaç rekat, sabah öğle ikindi akşam yatsı namazları kaç rekat, kabir namazı kaç rekattır, yatsı namazı kaç rekat, sabah ve akşam namazı kaç rekat, namazlar kaç rekatdır, namazlar kaç rekattır, namazlar kaç roket, vakit namazları kaç rekattır, öğle namazı kaçta, öhleden sonraki namaz kaç rekat

HENÜZ YORUM YOK

NE DÜŞÜNÜYORSUN?