Hangi Numara Kime Ait?

32

Hangi numara kime ait?..” İşte hepimizin kafasını kurcalayan ve telefonumuzun ekranında yabancı numara gördüğümüz zaman aklımıza gelen ilk soru. Bir telefon numarasının kime ait olduğunu artık bir takım akıllı uygulamalar vasıtasıyla öğrenebilmek mümkün.

Geçmişte “altın rehber” adı altında neredeyse hepimizin evinde cilt cilt bulunan ansiklopedi boyutlarındaki bir veri bankasını kullanmak hiç pratik olmuyordu malum… Yüzlerce sayfanın içinde kaybolarak aradığımız ve pek çok kez de bulamadığımız bir kaynak, bize bazı zamanlar yardımcı oluyor, bazı zamanlarsa koca koca ebatlarıyla evde boşuna yer kaplamaktan başka bir işe yaramıyordu.

Teknoloji ilerledikçe bu durumda değişti tabii… Artık hiçbirimizin evinde bir “altın rehber” yok, ancak hepimizin evinde en az bir tane “akıllı telefon” var. Akıllı telefonlarımızın içinde ise her an ihtiyaç duyabileceğimiz birçok uygulama mevcut. En çok kullandığımız uygulamaların başında ise, bizi arayan yabancı numaraların kime ait olduğunu gösterenler geliyor.

Gelin, bu uygulamaların en başarılılarına şöyle bir bakalım

True Caller

Genel merkezi İsveç’te bulunan “truecaller”, tüm dünyada ve ülkemizde epey faal durumda. “Android”de 2,5 milyona yakın indirme sayısı ile bu konudaki iddiasını kanıtlayan uygulama, “IOS ve Windows Phone” işletim sistemlerinde de varlık sürdürüyor. Uygulama, sizi arayan kişiyi veri bankasında bulup, ismi ve hatta resmi var ise, ekranınızda gösteriyor. Şayet belli bir numarayı engellemek istiyorsanız, bunu da bu uygulama üzerinden yapabilmeniz mümkün.

true-caller

Kim Arıyor?

Türklere ait olan bu uygulama, ülkemizde “Android” kullanıcıları arasında son derece popüler. Böyle söyledik, çünkü kendisine “IOS ya da Windows Phone” işletim sistemlerinde rastlamak mümkün değil.

kim-ariyor

CIA – Free Caller ID

Diğerleri kadar olmasa da, bu uygulamada tercih edilenler arasında. Uygulamanın, verilerini CIA üzerinden elde ettiği kulaktan kulağa yayılmış olsa da, bunun insanlara gerçekçi gelmediğini söylemek sanırız yanlış olmaz.

CIA-Free-Caller-ID

Yukarıda bahsettiğimiz uygulamalar, en çok kullanılan ve gerçek ya da gerçeğe en yakın sonuçlar sunan uygulamalar, ancak tabii ki akıllı cihazlarınızda daha fazla seçenek bulabilmeniz de mümkün. Tercihiniz hangisinden yana olursa olsun, siz siz olun yabancı numaralardan gelen çağrılara karşı dikkatli davranmaya çalışın.

HENÜZ YORUM YOK

NE DÜŞÜNÜYORSUN?