Hangi Ülke Hangi Yabancılar Türkiye’den Ne Kadar Emlak Aldı?

145

Hangi ülke Türkiye’den ne kadar emlak aldı? Yabancılar Türk sahillerine iyice yerleşiyor. Yabancıların Türkiye’den aldıkları arsa, konut ve iş yeri sayısında patlama yaşandı.

Aslında yabancıların Türkiye’ye yönelmesindeki en büyük etken 2012 yılında “mütekabiliyet” yasasında yapılan değişiklik…

konut

Yasanın onaylandığı Ağustos 2012 tarihi itibariyle Türkiye’de en fazla taşınmaz İngilizlere aitti. Türkiye’de 35 bin 825 İngiliz’in gayrimenkulü bulunuyor. İngilizleri 29 bin 223 kişi ile Almanya, 10 bin 832 kişi ile Yunanistan, 6 bin 816 kişi ile İrlanda, 5 bin 907 kişi ile Hollanda, 5 bin 833 kişi ile Danimarka, 5 bin 541 kişi ile Norveç, 5 bin 415 kişi ile Rusya vatandaşları izliyor.

konut projesi

İsrailliler için bir alım sınırlaması söz konusu değil. İsraillilerin Türkiye’nin güney doğu bölgesinde gayrimenkul aldıklarına dair çok sayıda haber çıksa da bunu gösteren bir devir işlemi ya da tapu sicil kaydı mevcut değil.

Satışlar patladı

konut-sektoru

Mütekabiliyet yasasının değişmesi ile yabancılara mülk satışında patlama oldu. Türkiye’den yoğun olarak alım yapan Araplar İstanbul’un yanı sıra Sakarya, Bursa ve Trabzon gibi yeşil ve serin bölgeleri tercih ediyor. Ruslar ve Kuzey ülkelerinden gelenler Antalya ve Muğla gibi sıcak illerden ev alıyor.

konut

Son dönemdeki verilere göre, yabancılara konut satışının geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 48 artışla 5 bin 194’e ulaştığını gösteriyor. Bu yılki satışların yaklaşık 1 milyar dolara ulaştığı belirtiliyor. Yabancılar Ocak-Nisan 2016 döneminde en fazla Antalya’da alım yaptı. Antalya’daki 1886 konutluk satışı, 1511 konutla İstanbul, 298 konutla Aydın izledi. Yabancıların ilgi gösterdiği diğer şehirler “Muğla, Bursa, Mersin, Sakarya,Yalova, Ankara, İzmir ve Trabzon” olarak sıralandı. Özellikle Sakarya’da Araplara yönelik satışların rekor kırdığı dikkat çekiyor. Geçen yıl sadece 19 konutun satıldığı Sakarya’da bu yılın ilk 4 ayında 179 adet satış yapıldı. Sapanca Gölü etrafında konutla birlikte arsa satışları ve dolayısıyla fiyatlar ciddi bir şekilde tırmanıyor.

Kim nereden mülk alabilir?

konut

2012’deki Mütekabiliyet Yasasında yapılan değişikliğe göre, Suriye, Ermenistan, Kuzey Kore vatandaşları Türkiye’de gayrimenkul satın alamıyor. Ayrıca Türkiye’ye komşu İran, Irak, Gürcistan, Bulgaristan gibi ülkeler sınır illerinde mülk sahibi olamıyorlar. Yunanistan vatandaşlarına İstanbul dahil sahil şeridindeki 28 ilden ve sınır komşusu Edirne’den satış yapılamıyor. Ama iç bölgeler serbest. Düzenlemenin “şartsız gayrimenkul alımı” imkanı tanıdığı 129 ülkeden bazıları şöyle: ABD, Almanya, Arjantin, Arap Emirlikleri, Bahreyn, Belçika, Brezilya, Brunei, Dominik Cumhuriyeti, Fransa, Finlandiya, Güney Kore, Hollanda, İrlanda, İsveç, İngiltere, İspanya, İtalya, Japonya, Kanada, Kuveyt, Katar, Lüksemburg, Lübnan, Suudi Arabistan, Fas, St.Vincent, Türkmenistan, Tuvalu ve Umman. İsrail vatandaşları için daha önce uygulanan “tek mesken” şartı 2012 yılında kaldırıldı. İranlıların ise sadece İran sınırındaki vilayetlerde mülk sahibi olmalarına izin verilmiyor. Çin, Filistin, Hindistan ve Irak’ın da aralarında bulunduğu 16 ülke vatandaşlarının İçişleri Bakanlığından özel izin almaları gerekiyor. Irak vatandaşlarının ayrıca Dışişleri Bakanlığı’ndan “uygunluk” belgesi getirmesi şart koşuldu.

Araplara kredi̇ kartıyla satış

konut-sektorunde-fazi-uyarisi

Özellikle Arap ülkelerinde talep yaratmak için Türk inşaat firmaları seferber olmuş durumda. Büyük konut projeleri yurt içi ve yurt dışında pazarlanıyor. İki ay önce Kuveyt, Dubai ve Abu Dhabi’de emlak fuarlarına katılan firmaların konutların peşinatı için kredi kartı kabul ettikleri bildiriliyor. Nakit para taşıma sorununu çözdüğü için kredi kartı uygulaması satışları büyük oranda artırmış durumda. Nisan ayında gerçekleşen Arap fuarlarında yüzlerce konut satıldığı belirtiliyor.

Araplar nereden kaç konut aldı?emlakAraplar İstanbul’dan, Ruslar’ın Antalya’dan, İngilizler’in Fethiye’den, Almanların Alanya’dan ev aldığını söyledi. 2013 yılının 10 aylık dönemini içeren verilere göre; Suudi Arabistan vatandaşları 773, Irak vatandaşları 770, Kuveytliler 725, Birleşik Arap Emirlikleri vatandaşları 250, Ürdünlüler 179 konut satın aldı.

Konut alacak yabancılara uyarılar

Esenler Emlak Konut

Dışişleri Bakanlığı yabancıların Türkiye’den gayrimenkul satın alırken dikkat etmeleri gereken noktalar konusunda bir “rehber” hazırladı. Bakanlığın internet sitesinde yer alan rehberde; sözleşmelerin nasıl düzenleneceği, kanuni sınırlamaların ne olduğu, nelere dikkat edilmesi gerektiği konularında bilgi veriliyor. Buna göre, taşınmaz mülkiyetinin devrini amaçlayan resmi sözleşmelerin mutlaka taşınmazın bulunduğu Tapu Sicil Müdürlüklerinde yapılması gerekiyor. Resmi satış öncesinde noter huzurunda “satış vaadi sözleşmesi” imzalanması da öneriliyor.

Başlıklar :
2016 da türkiyeden konut alan yabancılar, hangi yabancı nerde ev aldı, Yabancı ulkeler turkıyeden ne alıyorlar, yabancilarin turkiyede en cok mulk aldiklari ulke

HENÜZ YORUM YOK

NE DÜŞÜNÜYORSUN?