Harika SEO için en iyi 6 analiz aracı

36

Seo analizi kontrol listesi için script, bir program ya da online internet raporlama servisi arıyorsanız bu haber tam size göre. Ücretsiz site içi ve dışı SEO punanınızı görüp eksiklerinizi hızlıca gidermek için tam fonksiyonlu araçlar bu listede.

Yeni Google algoritması güncellemelerini, analiz programları arasındaki farkları ve nelere ihtiyaç duyacağınızı bir SEO’cu  gözünden değerlendirdim.

1Google Webmasters

Google webmaster araçları ile, sitenizin Google tarafında pozitif ve negatif nesi varsa görebilirsiniz diyemeyiz. Ama önemli bir kısmını takip edebilirsiniz.

Tarama hataları, Google link sayıları, sitenizin Google tarafından nasıl algılandığı, anahtar kelime analizi, tarama hataları, site haritaları, site hızı, v.s. Ürün Google’ın olunca ve Analytics, Adwords gibi servisleri ile birlikte çalıştığını düşünürsek hayli önemli bir özelliğe sahip.

2SEMRUSH

En iyi Seo araçlarından birisi olan Semrush  ile; Organik aramalarınızı, kelime sıralamalarınızı, rakipleriniz ile karşılaştırmalarınızı görebilirsiniz. Rakiplerinizin arama motorlarına verdiği reklamlarını, bütçelerini ve reklamlarını da takip etmeniz mümkün. Backlink analizi, video reklamı yapıyorsanız analizlerinizi, ürün ve markaların reklamlarını ve harcama değerlerini, Anahtar kelime (keyword) araştırması ve zorluk derecelerini takip edebiliyorsunuz. Site Audit check yaparak sitenizin teknik analizini de yapabilirsiniz. Sosyal Medya aracı ile sosyal verilerinizi takip etmenize de imkan var. Rakip sitelerle anahtar kelime karşılaştırması yapabilmenin yanında tüm bu verileri grafiksel görsel rapor olarak çıktı alabilmenize de olanak sağlıyor. Örnek ücretsiz inceleme için tıklayın. Ücretli kullanım 69$’dan başlıyor.

3Moz Pro Tools

Moz Pro Tools sitenizin arama motorlarında üst sıralara çıkması için birçok hizmet veren bir şirkettir. Siteler hakkında tespit raporları, optimize etmek için ihtiyaç duydukları araç ve kaynakları abonelerine sunuyor. Örneğin tarama testi aracı ile belirli bir URL adresini 3.000 bağlantıdan analiz eder. Analiz sonrası ayrıntılı raporu kullanıcılara e-posta ile gönderip bilgilendirir. En iyi seo analizi programında ilk 3’te her zaman yer alabilecek özelliklere sahip.Bir aylık deneme süresi sonrası aylık 99$.

4searchmetrics.com

Kaliteli SEO araçlarından birisi de Search Metrics sitesi. İçerik analizinden, mobil, sosyal, local, backlink, keywords, PPC optimizasyonuna kadar analiz araçları sunuyor. Servis tam kapsamlı SEO analiz canavarı. 69$ başlangıç fiyatı var. Eğer profesyonel bir yazılım arıyorsanız ve aylık ödemelerinde zorlanmayacaksanız kullandıkça keyif alacağınıza eminim.

5Ahrefs

 

İsmi, kodlamada kullanılan “<a href=” etiketinden gelen ve Rusya merkezli olan Ahrefs, site içi SEO ve link analizi konusunda kısa sürede otoriter bir araç haline geldi.

Kullanıcı arayüzünün sağladığı kolay kullanım nedeniyle görmek istediğiniz pek çok veriyi tek ekranda görebiliyorsunuz. Özellikle “Backlink Analysis” ve “Crawl Analysis” kısımları en kullanışlı araçları arasında. Link profillerini karşılaştırarak rakip analizi de yapabiliyorsunuz. 99$ başlangıç fiyatı var ama 179$ olan paketin altında kalan özellikleri biraz yetersiz.

6Majestic

Yakın zamanda Majestic SEO olan adını Majestic olarak güncelleyen otoriter SEO aracımız, sitelerin aldığı güncel linkleri, geliştirdiği Trust Flow değeri ile yaptığı sınıflandırma işlemini oldukça iyi bir şekilde yapıyor.

Link veritabanı en hızlı güncellenen SEO aracı olarak ün yapan Majestic ile sitenizin, rakiplerinizin veya incelemek istediğiniz bir sitenin aldığı linkleri ve güncel durumu takip edebilirsiniz.

Detaylı link analizleri yapabileceğiniz Majestic ile anchor text dağılımlarını, link profilini görebiliyorsunuz. Bunun dışında CliqueHunter, sunucu tarama, yeni ve silinmiş linkler gibi araçları da kullanabilirsiniz. Yüksek trafikli sitelerin verilerini analiz edecekseniz 99$ olan paketini öneririm.

Bonus: CYFE Monitor

cyfe-600x332

Eğer tüm sosyal medya, email marketing ve reklam çalışmanızı ve SEO çalışmalarınızı tek bir ekranda görsel grafikler halinde görmek isterseniz o zaman da Cyfe‘ın bu harika aracını tavsiye ediyorum. Gelirlerinizi, reklam harcamalarınızı, Sosyal medya hesaplarınızı görsel raporlar halinde görebilmenizi sağlaması oldukça etkileyici. Raporlamaların PDF, Excel ve CSV formatlarında çıktısını alabiliyorsunuz

 

Ayrıca online olarak SEO skorunuzu ücretsiz öğrenmek (bazı kısımları kısıtlı) istiyorsanız aşağıdaki servislerden yararlanabilirsiniz.

http://www.fuub.net/seo-analizi/
http://tools.thrudigital.com/seo_validator
http://www.webtoolhub.com/
http://www.port80software.com/support/p80tools.asp
http://www.seoscores.com/
http://tools.pingdom.com/
http://www.seohocasi.com/tools/
http://websiteoptimization.com/services/analyze/
http://www.gorank.com/analyze.php
http://analyzers.pearanalytics.com/
http://www.instantposition.com/seotest.php
http://www.megafoo.com/free-links/
http://www.metafever.com/free-seo-report/
http://raven-seo-tools.com/
http://websitegrader.com/
http://www.seositecheckup.com/
http://spydermate.com/
http://www.reactionengine.com/
http://www.linkvendor.com/
http://www.seoworkers.com/tools/analyzer.html
http://www.webseoanalytics.com/free/
http://www.w3optimizer.com/
http://www.the-escape.co.uk/tools/pageanalyzer/
http://website-seo-tools.com/website-seo-analyzer.html

HENÜZ YORUM YOK

NE DÜŞÜNÜYORSUN?