İmam Hatip Lisesinden Sağlık Meslek Lisesine Geçiş Yapılabilir Mi?

687

İmam Hatip Lisesinden Sağlık Meslek Lisesine geçiş yapılabilir mi? sorusu bir çok öğrencinin kafasını karıştırmaktadır. Maalesef Sağlık meslek lisesine geçiş, 10. Sınıf ve sonrasında mümkün değildir. İmam Hatip lisesinden Sağlık meslek lisesine geçiş yapmak için öncelikle öğrencinin yıl sonu puan ortalaması ve okul kontenjanı dikkate alınır. Bu konu ile ilgili tabiî ki o sene bir çok öğrenci aynı okulu seçmiş ise geçiş mümkün olmayacaktır.

Sağlık meslek liselerine 10. Sınıftan sonra geçiş mümkün değildir. Son tercih dönemi 9. Sınıftır. Konu ile ilgili yönetmelik; Eylül 2014’te yayınlanmıştır. Ayrıca imam hatip liselerinde okuyanlar ile birlikte; Fen, Sosyal bilimler, Anadolu, meslek veya teknik lise de okuyup sağlık meslek lisesine geçiş yapmak isteyenler de en son 9. Sınıfta tercihlerini yapmış olmaları gerekmektedir.

Konu İle İlgili Yönetmelik Detayı Şöyledir

Ortaöğretime yerleştirmeye esas puanla birlikte özel yetenek, mülakat ve beden yeterliliği sınavıyla öğrenci alan okullar ile Anadolu sağlık meslek liselerine diğer ortaöğretim kurumlarından geçiş yapılmaz.

Nakil Başvurusu Nasıl Yapılır?

Nakil başvurusu için öncelikle, gitmek istediğiniz okulun boş kontenjanı var mı ve puanınız istedikleri puan ve üzerinde mi, buna bakmanız gerekir. Daha sonrasında eğer her şey uygunsa veliniz ile birlikte okul idaresi ile görüşmeye gitmelisiniz elektronik ortamda nakil başvurusu formunu doldurmanız gerekir.

2014-2015 yapılan yenilikler şu şekilde;

Nakil başvurusu haftanın dört günü yapılacak ve cuma günü sonuçlandırılacak. Her yıl Bakanlıkça yayımlanan tercih ve yerleştirme kılavuzuna göre yapılan merkezi yerleştirme işleminin tamamlanmasından sonra hazırlık veya 9. sınıfta yerleştirme dönemi için açık kontenjan bulunması halinde eylül ayının sonuna kadar taban puana bakılmaksızın puan üstünlüğüne göre yapılan nakil ve geçişlerin onay işlemleri Bakanlıkça yürütülecek.

Ortaöğretime yerleştirmeye esas puanla öğrenci alan fen, sosyal bilimler, Anadolu ve Anadolu imam-hatip liselerine nakil ve geçişler; okulların her birinin kendi arasında ve fen liseleri ile sosyal bilimler liselerinden Anadolu liselerine her sınıf seviyesinde gerçekleştirilecek. 10. sınıfın sonuna kadar okullar arasında değişim yapılabilecek.

Nakil Başvurunuzun Kabul Olduğunu Nasıl Anlarsınız?

Milli Eğitim Bakanlığı e-okul sitesinde “nakil başvuruları” bölümünden rahatlıkla kontrol edebilirsiniz. Sonrasın da nakil olduğunuz okula gidip bilgilerinizin nakil olduğunuz okula geçmesi için form dolduruyorsunuz ve bu şekilde nakil işleminiz tamamlanmış oluyor.

Bunun dışında öğrencilerini sınavsız alan liseler de vardır. Örgün lise programı dışında açık lise seçeneği de vardır.

Başlıklar :
imam hatipten sağlık mesleğe geçiş varmı, imam hatipten sağlığa geçiş varmı, imam hatip lisesinden sağlık meslek lisesine geçiş, 11 sınıfta sağlık mesleğe geçiş, sağlık lisesine geçiş, sağlık mesleğe geçiş, imam hatipten sağlık meslek lisesine geçiş, sağlık meslek lisesine geçiş, anadolu lisesinden sağlık mesleğe geçiş, İmamhatip lisesinden sağlık mesleğe geçiş, i̇mam hatip lisesinden sosyal bilimler lisesine gecis, meslek lisesine okuyan imam olurmu

HENÜZ YORUM YOK