İnternette Kürdistan Alan Adı “.krd” Kullanıma Açılıyor

2

İnternette Irak Kürdistan alan adı krd kullanıma açılıyor. alan adlarını yöneten uluslararası kuruluş İnternet Tahsisli Sayılar ve İsimler Kurumu (ICANN) ile Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi arasında varılan anlaşmayla internette Kürdistan alan adı “.krd” kullanıma açılıyor.

Bu haftadan itibaren başlayan özel tescil döneminde Irak Kürdistan Bölgesi’nde yer alan şirketler, kuruluşlar ve şahıslar “.krd” alan adlarını tahsis edilebilecek. “.krd” alan adı almak isteyenler için başvurbileceği ICANN’e kayıtlı alan adı tahsis kuruluşları ise şunlar olarak açıklandı: 101Domain, DomainDiscount24, Nameisp, OpenProvider, Namecheap.

krd-alan-adi-840x420

Tek itiraz İran’dan!

Reuters’a konuşan Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Bilgi Tekonolojileri Kurumu Başkanı Hiwa Efendi, ICANN’e 2013 yılının Aralık ayında yaptıkları “.krd” alan adı başvurusuna Türkiye’den itiraz geleceğini sandıklarını ancak şu ana kadar bu alan uzantısına sadece İran’ın itiraz ettiğini söyledi.
krd-icann

Verilen bilgiye göre Kürdistan bölgesi için verilen “.krd” alan adı, yeni üst seviye alan adı (TLD) olarak kullanıma açıldı. Bölge, Birleşmiş Milletler (BM) üyelerine ayrılan iki harfli ülke kodu almak için gerekli koşullara sahip olarak değerlendirilmiyor.

Google da Kürtçe çeviriye başladı
“.krd” alan adı uzantısıyla ilgili sorgulama için burayı, daha fazla bilgi edinmek için ise şurayı tıklayabilirsiniz. Hatırlanacağı üzere Google da Şubat 2016’da Kürtçe çeviri hizmetini kullanıma açmış ve online çeviri servisi Google Çeviri’ye (Google Translate) aralarında Kürtçe’nin de olduğu 13 yeni dil eklenmişti.

HENÜZ YORUM YOK

NE DÜŞÜNÜYORSUN?