IQ, EQ ve SQ Nedir? Arasındaki farklar nelerdir?

144

IQ, SQ ve EQ ne demektir ve IQ ve EQ arasında ne gibi farklar vardır konulu haberimizi okuyacaksınz. IQ nasıl ölçülür, Duygusal zeka (EQ) nedir ve nasıl ölçülür gibi konular herkesin merakla ilgilendiği konulardandır. EQ (Emotional Quotient) psikolojide neden önemlidir, IQ geliştirmek için neler yapılabilir ve IQ nerede işe yarar gibi soruların cevaplarını haberimizin detayında bulacaksınız. Ayrıca EQ nerede işe yarar, IQ (intelligence quotient) testi nasıl yapılır ve EQ, IQ ve SQ kaç olmalıdır gibi konularda da metnimiz size faydalı olacaktır.

IQ NEDİR?

IQ; zekâ katsayısı, zekâ bölümü veya İngilizce intelligence quotient ‘den IQ, zekâyı ölçme amaçlı birkaç farklı standartlaştırılmış testlerden çıkarılan değerdir.

IQ zekasının dereceleri şöyledir;

0-25 arası ağır gerilik
26-50 arası orta gerilik
51-75 arası hafif gerilik
76-90 arası sınır zeka
91-110 arası normal zeka
111-125 arası ileri zeka
126-140 arası üstün zeka
140-155 arası çok üstün zeka
156 ve üzeri deha

IQ (Intelligence Quotient) beynin sol tarafından kaynaklanır. Beynimizin sol tarafı sayısal verilerin yer aldığı kısımdır. IQ, kişinin zeka fonksiyonlarını değerlendirir. IQ’su yüksek olan kişiler, daha çok matematik, fizik, kimya gibi sayısal konularda daha başarılıdır. IQ’muzu geliştirmek için sayısal sorular çözebilir ya da beynin sol tarafını çalıştıracak alıştırmalar yapabiliriz.

EQ NEDİR?

EQ; Duygusal zekâ veya yaygın İngilizce ifade edilişiyle EQ (Emotional Quotient), bir insanın kendisine veya başkalarına ait duyguları anlama, sezinleme, yönetme ve yönlendirme yetisi, kapasitesi ve becerisinin ölçümünü tanımlamaktadır.

Duygusal Zekanın 5 temel ilkesi

Öz-bilinç: Kişinin kendisinin tanıması, duygularını tanımlayabilmesi ve onların farkında olmasıdır. Kişinin duygularının farkında olması kendini anlayabilmesinin temel ilkesidir. Diğer duygusal zeka ilkelerinin gelişebilmesi için kişinin gelişmiş öz-bilince sahip olması gerekmektedir. Düşük öz-bilince sahip kişiler kendi içlerinde duygusal bir kafese hapsedilmiş gibidirler.

Duyguları yönetebilme: Duygularla başa çıkabilme yetisi bireyin kendini avutabilmesi, endişe, gerginlik gibi olumsuz düşünceyle baş edebilmesi demektir. Duygularını yönetebilen birey hayatın kötü sürprizleri ve olumsuzluklarıyla çok daha kolay başa çıkabilirken, yönetemeyen bireyler sürekli strese maruz kalırlar.

Kişisel motivasyon: Duygularınızı yaratıcı olabilecek ve hedeflerinize ulaşabilecek şekilde yönlendirebilme, yönetebilme becerisidir. Duygusal kontrol, hazzı erteleyebilme ve atılımcılık ruhunu koruma kişinin kişisel motivasyonu için çok önemlidir.

Empati: Kişinin kendini başkalarının yerine koyabilme becerisi olarak tanımlanabilir. Bilimsel olarak empati ses tonundaki ve yüz ifadelerindeki sözel olmayan mesajları okuyabilme, diğerlerinin duygularını algılayabilmedir. Empatik kişiler öğretmenlik, satış, yönetim gibi sosyal becerileri ve iletişimi gerektiren mesleklerde daha başarılı olurlar.

Sosyal Beceriler: Çevrenizdekilerin duygularını yönetebilme sanatıdır. Kişisel yönetim, ve empati gibi diğer temel duygusal yetilerin iyi kullanımını gerektirir. Bu tür beceriler popülerlik, liderlik, kişiler arası etkinlik için vazgeçilmezdirler.

SQ NEDİR?

SQ; kişilerin ruhsal zekası olarak tanımlanır. Kişilerin içindeki ruhsal denge ve ruhsal zeka olduğunu da söyleyebiliriz. SQ için;, IQ ve EQ zekasının toplamı da diyebiliriz. Çünkü ruhsal dengeyi sağlamak için sayısal ve sözel zekanın düzenli ve dengede olması gerekir.

IQ ve EQ arasındaki farklar nelerdir?

  • IQ zihin odaklı sosyal ortamdan yalıtılmış bir yığın beyin odaklı işlemimizi tanımlamak için kullanılırken EQ sosyal ilişkileriniz içindeki sizi ifade etmektedir.
  • IQ’ya matematik diyeceksek EQ’ya psikoloji deriz.
  • IQ’ yu bir problem karşısında alternatif çözüm yolları bulmanız olarak ifade edeceksek;  EQ’ yu bir problem karşısında duyguyu yönetebilme, yeni yeni uyum kapıları bulabilme kabiliyetiniz olarak tanımlayabiliriz.
  • IQ laboratuar ise EQ hayattır.
  • IQ bizim doğuştan üst sınırı belli, kader kaleminin beyin performansımız üzerindeki izdüşümüyken; EQ o kadar da kaderci değildir. Kişinin çabası, kendi ve diğerleri üzerindeki duygu yönetme taktiklerini öğrenmesi nispetinde arttırılabilen bir yetenektir.
  • IQ daha çok kişinin zeka katsayısını vermekte ve zeka fonksiyonlarını değerlendirmektedir. EQ ise kişinin duygusal sentez, tespit ve fonksiyonlarını bize    bildirmektedir.
Başlıklar :
eq nedir nasıl ölçülür, iq eq sq, ıq ile eq arasındaki fark, iq ve eq kazanımlar, sq nedir

HENÜZ YORUM YOK

NE DÜŞÜNÜYORSUN?