İş dünyasında bu hafta neler oldu?

13

İş dünyası ve şirketler cephesinde bu hafta neler olduğunu, en son haber ve gelişmelerin derlemesini bu haberimizde bulacaksınız.

6. Mustafa Koç bu işe sessiz ortak

Caroline Koç ve Banu Yentur 2007’de Haremlique, 2009’da da Selamlique markasını kurdular. Koç, “Bu yıl Selamlique olarak ‘Kapsüllü Türk Kahvesi Makinesi’nin lansmanını yapacağız. 2020’de bir hayalim var ‘Fortune dergisinde bir fincan içinde fal var ve gelecek Türk kahvesi’ yazıyor” dedi.

Caroline Koç: 2016 başında Selamlique olarak, uzun zamandır üzerinde çalıştığımız ‘Kapsüllü Türk Kahvesi Makinesi’nin lansmanını gerçekleştireceğiz. 2015, bizim için yeni projeler ve açılımlar ile dolu bir yıl olarak geçti. Selamlique olarak yeni açışılını yaptığımız Akmerkez mağazamız ile beraber 3 adet kioskumuz Kanyon, Zorlu Center, City’s-Mahalle’de önemli noktalarda faaliyet gösteriyoruz. Bir diğer önemli gelişme de, BTA ortaklığı ile Selamlique Cafe konseptini, ocak 2016’da Atatürk Havalimanı’nda faaliyete geçireceğiz. 2016 sonunda da Anadolu Yakası’ndaki Emaar Square de Selamlique Cafe açılışı gerçekleştireceğiz. Kısa vadede Selamlique’ı Londra’da açacağız.

5. Vural Öğer (Öğer Tur) iflas açıklaması yaptı

SAHİBİ olduğu Öger Tours’u 2010’da Thomas Cook’a satan turizm sektörünün önemli isimlerinden Vural Öger, satışın ardından kurduğu V.Ö Travel’in bütün operasyonlarını durdurduğunu açıkladı.

Eskiden olduğu gibi charter uçuşları düzenleyen Öger Türk Tur firması, yedi otelden oluşan Majesty otel zinciri ve Holiday Plan seyahat acentesi Vural Öger’e ait işletmeler olarak çalışmaya devam ediyor.

4. Borsa şirketlerine de ‘melek’ yatırımcı oldu

Erikli Su’nun eski sahibi Hasan Aslanoba’nın sahip olduğu Aslanoba Capital, Borsa İstanbul Özel Pazar’da Sinemia’ya yatırım yaptı. Aslanoba, bugüne dek internette 71 şirkete 67 milyon dolar yatırdı.

Hidrotürbin Teknoloji Enerji Şirketi, TEB Özel Yatırımcı Kulübü kurucularından Bireysel Yatırımcı Oltaç Ünsal’dan Borsa İstanbul Özel Pazar’da yatırım alırken, Aslanoba Capital de Sinemia’ya ortak oldu.

3. Pırlanta sektöründe işler durma noktasında

2015 her ne kadar dünyanın en büyük elmaslarının bulunduğu, müzayedelerde rekorların kırıldığı bir yıl olsa da esasında elmas sektörü için kayıp bir yıl oldu. Arz fazla talep düşük olunca satışlar düştü, devler madenlerini kapattı.

Dünyanın en büyük elmas üreticilerinden De Beers kârının düştüğünü ve ham elmas bulmanın her geçen gün zorlaştığını ifade etti.

Çin’de de mücevher sektörünün büyük oyuncuları zor zamanlar geçiriyor. Çin’in en büyük mücevher şirketi Chow Tai Fook yılı yüzde 42 net kâr kaybı ile kapatacağını belirtti.

2. 2015 İhracat rakamlarında sert düşüş…

Resmi olmayan geçici verilere göre ihracat 2015 yılında bir önceki yıla göre yüzde 8.56 azalarak 143 milyar 921 milyon dolara geriledi.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığının resmi olmayan geçici verilerine göre, 2015 yılında ihracat, bir önceki yıla göre yüzde 8,56 azalarak 143 milyar 921 milyon dolara, ithalat da yüzde 14,5 gerileyerek 207 milyar 61 milyon dolara düştü. Dış ticaret açığı ise söz konusu dönemde yüzde 25,53 azalışla 63 milyar 141 milyon dolar oldu.

1. Şok! Muammer Güler’in oğlu iflas etti

17-25 Aralık yolsuzluk soruşturmasında gözaltına alınan dönemin İçişleri Bakanı Muammer Güler’in oğlu Barış Güler iflas etti.

Barış Güler’in kapanan şirketlerinden alacaklılara kasım ayında çağrı yapıldı.

*Tasfiye halinde Bionet Endüstriyel Ürünleri Pazarlama ve Dış Ticaret Limited Şirketi
*BBS Turizm Eğitim Danışmanlık Gıda Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi
*Tasfiye halinde BBS Sigorta Aracılık Hizmetleri Anonim Şirketi
*Aşk Beslenme ve Danışmanlık Hizmetleri Limited Şirketi
*Tasfiye halinde Innova Gayrimenkul Geliştirme Hizmetleri Ticaret Anonim Şirketi

HENÜZ YORUM YOK

NE DÜŞÜNÜYORSUN?