İstanbul’da Gidilecek En Güzel Köşk ve Korular Nerede?

58

İstanbul’daki köşk ve korular nerede? İstanbul’daysanız ve hava da güzelse kendinizi dışarı attığınızda gidecek çok yeriniz var. Biraz manzara biraz tarih olsun diyorsanız bu yazıyı mutlaka okumalısınız. Çünkü hem doğa ile iç içe olacağınız hem de tarihi dokularıyla sizi kendine hayran bırakacak, köşk ve koruları sizler için araştırdık.

10Emirgan Korusu

Sarıyer’deki koru, lale festivaline de ev sahipliği yapar. Özellikle bahar aylarından itibaren rengarenk bir görüntüsü ile hem göze hem gönle hitap eder. Korunun içinde 3 tane köşk vardır. Sarı, Pembe ve Beyaz Köşk’tür. Emirgan Koru’su muhteşem bir İstanbul manzarasına sahiptir. Korudaki Sarı Köşk’te hafta içi a’la carte menü, hafta sonu sabah kahvaltısı ve öğle yemekleri için açık büfe sunumlar bulunmaktadır..

Adres: Emirgan Mah. Sarıyer/İstanbul
Telefon: (0212) 229 5037

9Malta Köşkü

Malta Köşkü Yıldız Parkının içindedir. İstanbul’daki en önemli köşklerden ve kahvaltı için en çok tercih edilen yerlerden biridir. Huzurlu bir ortamda yaptığınız kahvaltıya boğaz manzarası eşlik ediyor.
Adres: Yıldız Parkı – Beşiktaş – İstanbul
Telefon: (212) 258 9453

8Fethi Paşa Korusu

Üsküdar’daki Fethi Paşa Korusu’nda hem Boğaz manzarası hem de tarih sizi bir anda karşılıyor.  Seyir balkonundan İstanbul’u seyretmeniz mümkün. Koru’da uygun fiyatlar ile sabah kahvaltısı ve akşam yemeği yiyebilirsiniz.
Adres: Kuzguncuk Mahallesi, Paşa Limanı Caddesi, Nacak Sokak, No 6, Üsküdar, İstanbul
Telefon: 444 1 034

7Cemile Sultan Korusu

Sultan Aldülmecid’in kızı olan Cemile Sultan anısına satın alınan korunun şimdiki sahibi Yunan bir armatör. Ama devlet koruyu kiraladı. Ve bu tarihi mekan özel gün ve düğün gecelerine ev sahipliği yapıyor. Tarihi özelliklerinin yanı sıra diğer korularda olduğu gibi burada da muhteşem bir manzara sizi bekliyor. Korunun içindeki köşkler ve restoranlarda yemek de yiyebilirsiniz.

Adres: Kandilli Mah.Ömürtepe Yokuşu Sok. No:6 Üsküdar / İSTANBUL
Telefon: (0216) 308 4943

6Hidiv Kasrı

Beykoz’daki tarihi Hidiv Kasrı, 1907 ‘de Mısır’ın son hidivi Abbas Hilmi Paşa, tarafından yaptırılmıştır. Mimarisi İtalyan tasarım anlayışı ile inşa edilmiştir. Etrafı yeşillik olan Hidiv Kasrı’nda İstanbul Boğaz’ını gören bir kule vardır. Kasrı’n önünde zarif bir çeşme ve havuz da bulunur. Hidiv Kasrı, günümüzde lokanta olarak hizmet veriyor. Menülerinde Osmanlı mutfağı ve dünya mutfağı lezzetleri ile hazırlanmakta. Türklere özgü olan hoşafları tatmanızda fayda var.
Adres: Çubuklu Mahallesi, Çubuklu Korusu, No 32, Beykoz, İstanbul
Telefon: (0216) 413 9253

5Küçük Çamlıca Korusu

İstanbul’un eşsiz güzelliklerinden biri olan Küçük Çamlıca’da hem piknik yapıp hem de lezzetli yemekler yiyebilirsiniz. İstanbul’un doğayı kucaklayan korusu Çamlıca, Osmanlı’nın ince tasarım anlayışı ile restore edilmiş. Koru içinde Sofa, Topkapı ve Cihannüma olmak üzere 3 köşk bulunmaktadır.
Adres: Küçük Çamlıca Korusu Kısıklı – Küçük Çamlıca/İstanbul
Telefon: (0216) 428 4696

4Çinili Köşkü

Fatih Sultan Mehmet İstanbul’u fethettikten sonra bu köşkü yaptırmıştır. Osmanlı Dönemi’nde yazlık olarak kullanılan Tarihi mekanda  bulunan Ab-ı Hayat Çeşmesi köşk kadar dikkat çekiyor. Ön cepheden baktığınızda tek katmış gibi duran Çinili Köşk, arkadan bakınca iki kat gözükmektedir. Görenleri kendine hayran bırakan köşkün içinde 6 oda ve 1 salon bulunmaktadır.
Adres: Osman Hamdibey Yokuşu, Fatih/Istanbul
Telefon: (0212) 520 7740

3Beykoz Korusu

İstanbul Boğazı yamacında Paşabahçe’de yer alır. İstanbul’daki büyük korulardan biridir. Koru Fransız bahçıvanlar tarafından düzenlenmiştir. İçinde köşkler, kuşhaneler ve havuzlar bulunmaktadır. Korunun içinde ayrıca iki büyük mağara, bir saray kalıntısı ve restaurant yer almaktadır. Kahvaltı seçenekleri ile de göz dolduran Koruyu keşfetmediyseniz en kısa zamanda gitmenizi tavsiye ederiz.
Adres: Gümüşsuyu Mah. Kemerüstü Sk. (Eski Hasır Restorant’ın Yeri) Beykoz
Telefon: 444 1 034

2Mihrabat Korusu

Muhteşem manzarası ile hafta sonu keyfinize eşlik edecek olan Kanlıca’nın hemen sırtında yer alır. Haftanın her günü zengin kahvaltı çeşitleri, Osmanlı mutfağından menüsü ve et-balık menüleriyle misafirlerine hizmet veriyor.
Adres: Mihrabat Caddesi No:50 Kanlıca Beykoz/İstanbul
Telefon: (0216) 425 8616

1Küçüksu Kasrı

İstanbul’un en güzel kasırlarından biridir. Anadolu Yakası’nda Boğaziçine bakan Küçüksu Kasrı, Osmanlı Dönemi’nde has bahçelerden biri olarak kullanılmıştır. 1857 yılında hizmete giren Kasır tarihi kokusu ile görenleri kendine hayran bırakıyor. 3 katlı olan kasır, yığma tekniği diye bilinen bir çalışma ile özel olarak tasarlanmıştır. Günümüzde ise müze-saray olarak kullanılanKüçüsu Kasrı’nın, iskele bölümü ve arka bahçesinde bulunan cafe İstanbulluların uğrak meknalarından.
Adres: Göksu Mahallesi, Küçüksu Caddesi, No 2 Küçüksu Kasrı, Beykoz, İstanbul
Telefon: (0216) 332 3303

Başlıklar :
istanbul koruları, istanbul\daki korular

HENÜZ YORUM YOK

NE DÜŞÜNÜYORSUN?