İstanbul’da Kendinizi Mutlu Hissettirecek 15 Aktivite!

81

İstanbul’da mutlaka yapılması gerekenler neler? Adına şiirler şarkılar yazılan mega kent İstanbul. Kimine göre taşı toprağı altın. Kimine göre de “Sen mi büyüksün yoksa ben mi” diye yarışa girilen şehir. Ama ne olursa olsun İstanbul dünyanın en güzel şehirlerinin başında gelir. Ve İstanbul’da vakit geçirmek her şeye rağmen keyiflidir.Bu keyfi katlamak için sizin için İstanbul’da mutlaka gidilmesi görülmesi gereken yerlerin listesini hazırladık. Hadi gelin İstanbul’u birlikte keşfedelim…

15Galata Kulesi’nden İstanbul’u seyretmek

İstanbul’a nereden bakarsanız bakın güzeldir. Ama yedi tepeli şehre yukarıdan bakmak ayrı güzel. İstanbul’u seyretmenin keyfini sonuna kadar yaşayacağınız yer; Galata Kulesi… Kuleye çıkarken fotoğraf makinenizi yanınıza almayı unutmayın. Kulenin giriş ücreti ise 6.5 TL

14Müzik Keyfi

Farklı ve renkli isimlerin sahne aldığı mekanda müzik keyfini yaşayabilirsiniz.

13Kadıköy ya da Beyoğlu sahaflarında hayatınızı değiştirecek kitabı bulun

İnsanı mutlu eden araçların başında kitaplar gelir. Siz de hafta sonunuzu güzel bir kitap alın ve kendinizi mutlu edin.

12Sinema Keyfine ne Dersiniz?

İstanbul’da ucuza ve keyifli yapabileceğiniz aktivitelerin başında sinema gelir. Yanında patlamış mısır ve kolanın yakıştığı bu etkinliğin maliyeti içi 20 ila 30 TL arasında değişir.

11Güzel bir Türk Kahve’si için

Sokağa taşan meşhur mekan Mandabatmaz’da kahve içmenin keyfi başka. Bu mekanda kahve içen bir daha başka yerde kahve içemiyor. Telvesinin bol, lezzetinin şahane olduğu geleneksel lezzet Türk kahvesinin mekandaki fiyatı 5 TL.

10Yerebatan Sarnıcı’na gidin

Yerebatan Sarnıcı da İstanbul’da keşfedilmesi gereken yerler arasında yer alır. Sultanahmet çevresine gittiğinizde bu tarihi yapıyı da gezmeyi ihmal etmeyin. Müze sabah 09:00 akşam 19:00 saatleri arası açıktır. Giriş fiyatı öğrenci 5 TL, Tam 10 TL ve Yabancı Turist 20TL’dir.

9Tarihi Sultanahmet Kuru Fasulyecisi’nde kuru-pilav yiyin

Eee temiz hava. Bi de o kadar yoruldunuz. Güzel bi yemeği hak ettiniz. Osmanlı ve Türk mutfağının vazgeçilmez tadı kuru fasulye yemeği, birçok asra tanıklık ederek günümüzün lezzetlerinden olmuştur. Sultanahmet turunuzun ilk etabını bitirdiğinizde cebinizde kalan parayla bu geleneksel lezzeti, yanında turşuyla yemelisiniz.

8Gülhane Parkı’nda oturup bir şeyler atıştırın

Eskiden Topkapı Sarayı’nın “Has Bahçe” lerinden biri olan ulu ağaçlar, güller, laleler, bin bir çiçeklerle süslü Gülhane Parkı’nı İstanbul’da en güzel köşelerinden biri. İstanbul’da yaşayıp hala Gülhane Parkı’nı gezmediyseniz ve içinde oturup bir çay içmediyseniz ayıp etmişsiniz. Enfes İstanbul manzarasına karşı semaver çayınızı söyleyin ve bu büyülü manzaranın tadını çıkarın.

7Alışveriş yaparak kendinizi mutlu edin

Alışveriş yapmak insanın kendini mutlu etmesini sağlayabilir. Güzel bir hafta sonunda İstanbul’da sezonda mağazalarını gezip uygun fiyatlarla alışveriş yapabilirsiniz. Ve mutluluk kat sayınızı arttırabilirsiniz.

6Kız Kulesi’ni gezin

Hep hayranlıkla baktığınız, kartpostalların vazgeilmezi Kız Kulesi’nin içine hiç girdiniz mi? Tarihi Kız Kulesi İstanbul’un eşsiz güzelliklerinden biridir. İstanbul Boğaz’nın girişindeki kayalık üzerine kurulmuş bu görkemli yapı çeşitli efsanelere konu olmuştur. Küçük bir ada üzerine inşa edilmiş Üsküdar’ın sembolü haline gelen Kız Kules’ni gezmenin bedeli 30TL’den daha az!

5Boğaz turu yapın

İstanbul’un tadı en güzel denizde çıkar. Deniz kokusuna doya doya Ortaköy ve ya Eminönü’nden boğaz turu yapmanın bedeli 12TL.

4Masumiyet Müzesi’ni gezin

Orhan Pamuk’un romanı Masumiyet Müzesi’nin betimlendiği müzeyi kitabını okuduktan onra gezmenizi tavsiye ederiz. Giriş ücreti 15TL kitabı 23TL.

3Beykoz Korusu’nu gezin

İstanbul Boğazı’na hakim bir noktada bulunan Beykoz Korusu’nun sosyal tesislerinde lezzetli bir yemek yiyin. Hem de Boğaza nazır bu koruluğun Fransız bahçe mimarisinin tadını çıkarın.

2Atatürk Arboretumu’nu gezin

İstanbul’un yeşilliğinin tadını doğa manzarasıyla çıkarın. Sarıyer Bahçeköy’de yer alan doğa harikası Arboretumu muhakkak gezmenizi tavsiye ediyoruz. Yanınıza makinanızı almayı unutmayın. Hafta İçi Giriş Ücreti: 5 – 7 TL. Hafta sonları ise; Öğrenci: 5 – Normal: 10 TL.

1Moda sahilinde piknik yapın

Anadolu Yakası’nın kültür sanat semti Moda’nın sahilinin tadını kitap ve ufak atıştırmalıklarla yapacağınız piknik keyfiyle çıkarabilirsiniz. Yaz ayında çay ve kitabınız, Kış ayındaysa sıcak sahlep ile kitap keyfi yapabilirsiniz.

Başlıklar :
istanbulda keşfedilmesi gereken yerler

HENÜZ YORUM YOK

NE DÜŞÜNÜYORSUN?