İstanbul’un Denize Sıfır Camileri ve Özellikleri

809

İstanbul’un denize sıfır camileri hangileridir? Sahil kenarındaki camiler İstanbul’un gerdanlığı olarak adlandırılan Boğaz’ın iki yakasında adeta inci gibi sıralanıyor. Yalı cami olarak anılan camiler, tarihi özellikleri ile dikkat çekiyor. Sizler için İstanbul’un kıyısındaki camileri ve özelliklerini yerinde araştırdık.

İşte İstanbul’daki en güzel 5 yalı cami ve özellikleri;

5Ortaköy (Büyük Mecidiye) Camii

Halk arasında Ortaköy Camii olarak bilinen caminin asıl adı Büyük Mecidiye Camii’dir. 1855 yılında Sultan Abdülmecid için tarafından inşa edilmiştir. Boğaziçi manzarasındaki cami, mimari olarak barok üslubunda yapılmış. Yüksek ve geniş pencereleri sayesinde Boğaz ışıkların caminin içine ulaşıyor. Caminin iki minaresi bulunmaktadır. Padişahın kayığıyla gelip direk içeri girmesi için de caminin arkasında iki katlı özel bir bölüm bulunmaktadır.

4Beylerbeyi (Hamid-i Evvel) Camii

Deniz kıyısındaki küçük bahçeli bu tarihi cami, 1778 senesinde Sultan I. Abdülhamid tarafından annesi Rabia Sermi Sultan’ın anısına yaptırılmıştır. Caminin yan tarafındaki bina ise kütüphane olarak kullanılmıştır. Caminin akustiği ise mükemmel denebilecek düzeydedir. Mimber ve kürsüsü de özel olarak fildişinden yapılmıştır.

3Şemsi Paşa Cami

Üsküdar sahilinin hemen kıyısında bulunan Camii, 1580 yılında Şemsi Ahmet Paşa tarafından Mimar Sinan’a yaptırılmıştır. Mimar Sinan’ın hayattayken yaptığı son mescittir. Minareye yerleştirdiği özel bir kafes ve rüzgar akımı sebebi ile camiye kuş konmaz. Bu sebeple halk arasında da Kuş Konmaz Camii olarak anılmaktadır.

2Bebek (Hümayun-u Abad) Camii

Boğaz’ın en güzel yerlerinden biri olan Bebek’te bulunan bu küçük cami, Bebek İskelesi’nin hemen yanında yer alıyor. 1912 yılında Kemaleddin Bey tarafından yaptırılmıştır. Caminin inşaa edildiği yerde eskiden Hümayun-u Abad Sarayı bulunmaktaydı.

1Kaymak Mustafa Paşa Cami

Kuleli Askeri Lisesi’nin hemen yanı başında bulunan cami, Kaymak Mustafa Paşa tarafından 1720 yılında yaptırılmıştır. Boğaziçi’nin en güzel yalı camilerinden biri olan cami, kareye yakın dikdörtgen planlı ve kagirdir. Kaymak Mustafa Paşa, Osmanlı’da Lale Devri döneminin önemli isimlerinden biriydi. Caminin yanındaki bahçede eğlenceler düzenlediği söylenen Kaymak Mustafa Paşa, Yeniçeriler tarafından Patrona Halil İsyanı zamanında öldürülmüş.

Not: Camilerin tarihi ve özellikleri hakkında bilgileri tarihçi Yazar Eyüp Ensar Uğur aktarmıştır.

HENÜZ YORUM YOK

NE DÜŞÜNÜYORSUN?