Jasof Stalin Hakkında Bilinmeyen 10 Bilgi.

33

Joseph Stalin, önceki yüzyılın en etkili ve tartışmalı siyasi figürlerinden biriydi ve otuz yılı aşkın bir süredir son derece güçlü olan SSCB’nin tartışmasız liderleri arasında yer aldı. Onun hakkında kesin olarak cevaplanması gereken birçok soru var. Sizler için Jasof Stalin hakkında 10 gerçek bilgiyi derledik.

9. O Bir Şairdi

Stalin’in sanatsal eğilimleri sadece filmler etrafında dönmedi; Stalin’de aslında şiire girmişti. Stalin, Soselo kalem adı altında onlarca şiir yazdı ve yayınladı.

8. Genç Olarak Rahip Olmak İstemiştir

Gençliğinde dini eğitim almış, papaz olarak yetiştirilmiştir. Fakat iktidara geldikten sonra ise binlerce papazı öldürmüştür.

7. Öz Oğlunu Ölüme Terk Etmiştir

Öz oğlu nazilerin eline düştüğünde naziler fidye istemiştir fakot Jason Stalin bu teklifi geri çevirmiştir. Naziler tarafından öldürülen oğlu Yakov’a aldırış etmeden söylediği söz tüyler ürperticidir ‘ bir binbaşı ancak başka bir binbaşıyla takas edilebilir oğluylan değil’ demiştir.

6. Yaklaşık 20 Milyon Vatandaşın Ölümüyle Yasal Olarak Suçluydu

Egemenliği süresince 20 milyondan fazla masum Rusya vatandaşını öldürüldü. Çoğu kişiyide siyasi ve dini görüşleri nedeniyle hapsetti. Bazı kısımlara ise işkence etii, sürgün etti, aç bıraktı ve köle emrine zorlandı.

5. Yatak Odasına Giren Kimse İdam Edildi

Doğrulanmamış söylentilere göre, Stalin gizliliğini biraz fazla sevdi ve bu nedenle, muhafızlarının ne olursa olsun özel yatak odalarına girmesine izin vermedi. Giren bayan olsun erkek olsun herkesi öldürdü.

4. Başlangıçta Hitler’le Arkadaştı

Aslında başlık biraz yanıltıcı olabilir, ancak gerçek şu ki Stalin 1939’da Hitler ve Nazi Almanyası ile bir saldırmazlık anlaşması imzalamış ve elbette Hitler Anne Rusya’ya saldırmaya karar verinceye kadar Nazi liderinin acımasızlığı konusunda herhangi bir sorun yaşamamıştır.

3. 13 Yaşındaki Bir Kızla Bir İlişkisi Vardı

Otuzlu yaşlarındayken Sibirya’ya zorunlu sürgünlerinden birinde yaşı oldukça olgunlaşmış onüç yaşında bir yetim Lidia Pereprygina ile görüştü. Kısa süre sonra çıkmaya başladılar, ancak Stalin yönetimindeki KGB, Sibereri “aşk maceraları” nın arşivlerinde derinden gizlendiğinden, ancak seksen yıl sonra ortaya çıktıklarından emin oldu. Kaynaklara göre, kız ilişkilerinin bir noktasında hamile kaldı fakat bebeği kaybetti.

 

2. Adını Değiştirmiştir

Çoğu kimse, Stalin’in gerçek ismini daha sonra Stalin olarak değiştirdiği Ioseb Besarionis Dze Jugashvili olduğunu bilmiyordu. Stalin “çelik adam” demektir.

1. O, Yarı Maymun Melezi Geliştirmek İstedi

Doğrulanmamış kaynaklara göre Stalin, 1920’lerin ortalarında Kızıl Ordu’yu Maymun tarzı birliklerle maymunlarla insanları geçerek yeniden inşa etmek istedi. Daha spesifik olarak, bir rapor Scotsman , 20 Aralık 2005 tarihinde gazete, Sovyet lideri süper savaşçı üretmek için onun becerilerini kullanmak için Rusya’nın üst hayvan yetiştireceğini söylemiştir.

 

 

 

HENÜZ YORUM YOK

NE DÜŞÜNÜYORSUN?