Kan Şekeri nedir, değeri kaç olmalıdır?

12

Kan şekeri nedir; ve normal bir insanda kan şekeri değeri kaç olmalıdır sağlıkta en çok sorulan sorulardan sadece birkaçıdır. Kan şekeri düştüğünde ve yükseldiğinde ne yapılmalıdır, düşük kan şekeri (Hipoglisemi) ne anlama gelir gibi konular ise hem şeker (diyabet) hastalarının hem de diğer insanların en çok araştırdığı konulardandır. İnsanlar genellikle açlık kan şekeri kaç olmalı yahut tokluk kan şekeri kaç olmalı gibi konuları merak etmektedir. Haberimizin detayında ise gizli şeker nedir, hamilelikte kan şekeri kaç olmalı ve şeker hastalarında kan şekeri kaç olmalıdır gibi konuları bulacaksınız.

Kan Şekeri Kaç Olmalı?

1. Açlık kan şekeri sağlıklı kişide 90 mg/dl altında olmalı.
2. Tokluk kan şekeri sağlıklı kişide 2. saatte 140 mg/dl nin altında olmalı.

Açlık Kan Şekeri Sağlıklı Kişide 90 mg/dl den Fazlaysa Ne Yapmalı?

1. Şeker yükleme testi yapılmalı. Buna OGTT denir. 75 gram glukozla 3 saatlik OGTT yapılır. Saat başı alınan kanlarda hem insülin hem glukoz bakılır.

2. Sağlıklı kişide açlık kan şekeri 90 mg/dl’den fazlaysa gizli şeker hastalığı ihtimali yüksektir. Hele ailede diyabet var ve kilonuz fazlaysa bu olasılık daha fazladır.

Gebelikte Kan Şekeri Kaç Olmalı?

Gebelikte açlık kan şekeri 90 mg/dl nin altında tokluk kan şekeri 1. saat 130 mg/dl nin altında, tokluk 2. saat kan şekeri 120 mg/dl nin altında olmalı. Gebelikte açlık kan şekeri 90 mg/dl den fazlaysa 100 gramlık OGTT 3 saatlik olarak yapılır.

Sağlıklı Kişide Açlık İnsülin Hormonu Kaç Olmalı?

Sağlıklı kişide açlık insülin hormon düzeyi 10 un altında olmalıdır.

Şeker Hastalarında Kan Şekeri Kaç Olmalı?

Şeker hastalarında ideal olanı açlık kan şekeri 100 mg/dl nin altında tokluk kan şekeri 2. saat 140 mg/dl altında olmalıdır. Ancak 60 yaşın üzerinde bu değerler biraz yüksek tutulmalıdır. Örneğin 60 yaşın üzerinde açlık kan şekeri 110 mg/dl altında olmalı tokluk kan şekeri 2. saat 160-180 mg/dl altında olmalı.

Diyabet-Şeker Hastalığı Nedir?

Diyabet veya Şeker Hastalığı pankreas bezinden salgılanan insülin hormonunun yetersizliği veya iyi etki edememesi sonrası ortaya çıkan ve kendisini kan şekerinde yükselme ile gösteren bir hastalıktır. Kanda şeker yüksekliği ise vücudumuzda ve organlarımızda hasarlar yapabilir. Bu nedenle kan şekerinin normal seviyelere getirilmesi büyük önem taşır. Düzenli olarak Endokrin uzmanına gitmek, sağlıklı beslenme, egzersiz , vücut bakımı ve ilaçların düzenli kullanımı gerekir.

Gizli Şeker Nedir?

Şeker hastalığı oluşmadan önce hastalar gizli şeker aşamasındadır. Bu dönemde henüz açlık kan şekeri 90 ile 126 mg/dl arasındadır. Gizli şeker varsa şeker hastalığını % 60-70 önleme şansınız vardır. Bu şansı iyi kullanınız.

Başlıklar :
saglik kurulundan gecmek icin seker kac olmalidir, Altın şeker nedir

HENÜZ YORUM YOK

NE DÜŞÜNÜYORSUN?