Karanlıkta Cep Telefonuna Bakmayın!

31

Gece karanlıkta cep telefonları ile uğraşmayın! İngiltere’de uzmanlar geçici körlük geçiren iki kişiyi inceledi. Ortaya çıkan sonuç herkesi şaşırttı. Uzmanlar geçici körlüğün sebebi olarak karanlıkta tek gözle akıllı telefon ekranına bakmayı gösterdiler.

Gece yatmadan önce karanlıkta son bir kez akıllı telefonunuz ile sosyal medya sitelerine veya diğer uygulamalara bakanlardansanız birazdan okuyacaklarınız bu alışkanlığınızı kökünden değiştirebilir.

karanlikta-cep-gozlere-zarar-2241414

İngiltere’de iki kadın akıllı telefonlarını karanlıkta kullandıkları için geçici körlük teşhisi ile tedavi altına alındı. Geçici görme kaybı şikayeti ile doktora başvuran 22 ve 40 yaşındaki kadınların karanlık bir ortamda cep telefonu ekranlarına tek gözleri ile baktığı ortaya çıktı. Konuyla ilgili New England Journal of Medicine’da yer alan bilgiye göre, iki hasta da yatarken tek gözleri kapalı haldeyken uzun süre akıllı telefonlarını kullandı ve bu durum diğer gözde hasar oluşmasına neden oldu. Hastaları muayene eden Londra’daki Moorfield Göz Hastanesi çalışanı Dr. Gordon Plant, bu durumun bir gözün yoğun ışığa maruz kaldığı esnada diğer gözün tamamen karanlıkta kalmasının bir sonucu olduğunu belirtti.

Başlıklar :
göze toz kacınca dogal bır şey yapılırmı, karanlukta tele bakinca gozum karariyor, karanlıkta telefona bakmak

HENÜZ YORUM YOK

NE DÜŞÜNÜYORSUN?