Karizmatik Lider Olmanın 10 Altın Kuralı!

19

Karizmatik olmak elinizde. Unutmayın karizma doğuştan gelen bir özellik değil. Bir kaç tüyo ile siz de hayranlık duyulan karizmaya sahip olabilirsiniz. Lider olma kısmı size kalmış, fakat işte karizmatik bir lider olmanın 10 altın kuralı.

10Rahatlayın, ortamdaki en çekici insan olmak zorunda değilsiniz

Evet, çekiçi insanların karizmatik olmaya daha yatkın olduklarını kabul ediyoruz; fakat bu bir gereklilik değil. Örneğin, Winston Churchill çok yakışıklı bir adam değildi ama tarihin en etkili liderleri arasında yerini aldı.

9İnsanlara sanki tanıştığınız en zeki, en etkileyici kişiymiş gibi davranın.

Bir kişiyle konuşurken o an sadece o kişinin önemli olduğunu hissettirmek için şu 3 noktayı kullanın;

1-Konuşurken cümlelerinizin sonundaki vurguyu yumuşak bir ses tonu kullanarak yapın.
2-Kafanızı ağır ve sık sık sallayın.
3-Konuşmadan önce 2 dakika bekleyin.

8Dikkatiniz ‘o anda’ olsun

Biriyle konuşurken aklınıza başka düşünceler gelir ve gözleriniz dalar ise karşınızdaki kişi bunu farkedecek ve önemsenmediğini düşünecektir. Sizin dikkatinizi çekmediğini hisseden birinin dikkatini yeri geldiğinde siz hiç çekemezsiniz.

7İçten görünebilmek için hep iyi şeyler düşünün

Beyniniz gerçek veya hayal bilmez. Eğer sizi mutlu eden bişeyi hayal edeseniz vücudunuz otomatik olarak buna tepki verecektir. Gülen bir yüzle her zaman daha içten ve samimi görünürsünüz. Yapmacık gülümsemeleri çevredekiler fark edeceğinden bu yolla işi çözebilirsiniz.

6Sağlam el sıkıştığınızdan emin olun

İyi ve doğru bir le sıkışma size pahalı bir kıyafetin getireceğinden daha çok olanak sunar. El sıkarken karşınızdakine göre ayağa kalkın ya da hafif eğilin ve asla diğer eliniz cebinizde olmasın. Karşınızdakinin elini orantılı bir güçle ve tam kavrayarak sıktığınızdan emin olun.

5Çok iyi bir dinleyici olun

John F. Kennedy efsane bir dinleyici olarak bilinirdi. Çünkü karşısındakine tam olarak odaklandığını hissettirirdi. Çoğu insan ise dinlemeyi karşısındakinin konuşması bitsin de kendisininki başlasın diye yapılan bir iş zannediyor. Bunun yerine konuşan kişiye sorular sorun konunun biraz da olsa sizin ilginizi çekeceği noktaları ortaya getirin. Eğer yalnızca kendi sıranızı beklerseniz karşınızdaki konuyla ilgilenmediğinizi anlayacaktır.

4Masadaki yerinizi güzel seçin

Eğer ortamda gerginlik çıkabilecek bir konu veya kişiler varsa oturma düzeninizi iyi seçmelisiniz. Gerginlik yaşayabileceğiniz insanların yanına veya 90 derece açısındaki sandalyede yer tutun. Göz Göze gelmedikçe tartışma çıkmama ihtimali çok yüksek.

3Kendinizi başkalarıyla karşılaştırmayın

İnsan doğasında kendisini başkalarıyla mukayese etmek var. Bunun yerine kendinizi eleştirmek istiyorsanız; analitik düşünce, problem çözme, yaratıcı düşünme taraflarında eleştirin.

2Gücünüzü kullanın

İlla ki fiziksel olarak güçlü olmanız gerekmiyor, siz hangi özelliğinize güveniyorsanız onu göstermekten kaçınmamanız gerekiyor. Örneğin zekasını sergileyen Bill Gates ya da iyiliğini sergileyen Dalai Lama gibi. Her ne kadar sahip olduğunuz güçlü özelliğinizde kendinizi geliştirirseniz, karizmanız da gelişecektir.

1Kendinizden şüphe etmeyin

Bir konuyu yapamayacağınızı, başaramayacağınızı düşünmeyin, kendinize güvenin. Tina Fey veya Sheryl Sandberg gibi başarılı insanlar bile bu duruama zaman aman düştüklerini itiraf ediyor, fakat bu hissin artması beraberinde güvensizlik getirir. O yüzde kendinize inanın.

HENÜZ YORUM YOK

NE DÜŞÜNÜYORSUN?