Kebap ve Döner Artık Yasak!

30

Damak tadımızın vazgeçilmez tadı ve yemek kültürümüzün mihenk taşları olan kebap ve döner artık yasak! Duyanları şaşırtan bu haber İtalya’dan. İtal’ya da Verona Belediyesi kent merkezinde Turkish Kebap ve Döneri yasakladı. İşte ilginç yasağın gerekçesi;

 

İtalya’nın Verona şehrinde kebap ve dürümcülerin sayısı gün geçtikçe artıyordu. Hemen her adımda bir kebapçı veya dönerci açılması üzerine Verona Belediyesi harekete geçti.

kebap-ve-doner-yasaklandi

Verona Belediye meclisi, “kültür ve gelenekleri korumak amacıyla” şehir merkezinde etnik gıda satan işletmelerin açılmasını yasakladı.

Verona, Risotto ve polentalarıyla ünlü bir yer. Yeme-içme sektöründe, hızlı ve ekonomik kebap büfelerinin ve dürümcülerinin yaygınlaşması, turistlerin kebapçılara yönelmesine sebe oluyor. Durum böyle olunca kent yönetimini de harekete geçti. Belediye Meclisi’nde geçtiğimiz gün alınan kararla bundan sonra şehir merkezinde “etnik gıda hazırlayıp satan işletmelerin” açılması yasaklandı.

kebap-ve-doneri-yasakladilar

İtalyan basını kararı “kebap yasağı” olarak duyurdu.

Belediye ise amacın, ‘kültür ve gelenekleri korumak’ olduğunu açıkladı.

Verona Belediye Başkanı Flavio Tosi “Bu önlem ile birlikte, kentin onuruna zarar veren yiyecekler hazırlayan ve satan işletmelere izin verilmeyecek” dedi.

Tosi, hem kent merkezinin tarihi ve mimari mirasını hem de Verona bölgesinin kültür ve geleneklerini korumak amacıyla böyle bir karar aldıklarını söyledi.

Ancak bu karara destekleyenler kadar, belediyeyi “göçmen karşıtlığıyla” suçlayanlar da var. Muhalefet partisi, “Bugüne kadar Belediye Meclisi’nden geçen en ırkçı karar” eleştirisinde bulundu.

doner-yasak

Shakespeare eserlerine konu olmasıyla da tanınan Verona şehri, yaklaşık 2000 yıllık amfitiyatrosu ile de UNESCO Dünya Mirasları listesinde yer alıyor.

İtalya’da daha önce de Floransa belediyesi, kebap ve fast food satan dükkanların açılmasını yasaklayan bir karar almıştı.

HENÜZ YORUM YOK

NE DÜŞÜNÜYORSUN?