Kedilerde Yara Bakımı

0
914

Kedilerde yara bakımı nasıl yapılmalı? Kediler, hemcinsleri ile kavga ederken, oynarken ya da ev içinde/dışında gezinirken çeşitli şekillerde yaralanabilir. Bedenlerinde kesikler, çizikler meydana gelebilir. Peki bu durumlarda ne yapmak gerekir. Her çizik ve yara aslında ciddiye alınmalıdır. Zira bu sevgili dostlarımız yaralarından dolayı çok kolaylıkla enfeksiyon kapabilir.

Öncelikle yara yeri iyice araştırılmalı ve tam tespit edilmeli. Bunun için bir büyüteçten yararlanılabilir.


kedi
Yara yerinde batmış bir cisim olup olmadığı kontrol edilmelidir. Batmış cisim çıkarılmadan yara bakımı yapılmamalıdır. Yara eğer derinse ve kanama söz konusu ise soğuk bir bezle yaranın üzerine kompres yapılmalıdır. Kanama iki-üç dakika içinde durmazsa veteriner hekime başvurulmalıdır.
Yara öncelikle temiz suyla ıslatılmış bir bezle ya da pamukla silinmelidir.
Yaranın etrafı Betadin, Baticon gibi yakmaz tendürdiyotla sterilize edilmelidir. Aynı zamanda kaşıma ihtimali de dikkate alınarak patiler de tendürdiyot ile silinmelidir.
kedı Yaranın üzerine bir parça antibiyotikli yara kremi (Bepanthene) uygulanabilir.
Yara yeri bantla kapatılmamalı, açık kalması sağlanmalıdır.
Yara kabuk bağlayıp kabuk dökülene dek küçük dostumuzu evde dinlenmeye almalıyız. Eğer evde başka kedilerimiz de varsa ve yara yerini kurcalama ihtimalleri mevcutsa kedileri ayırmak daha doğru bir tercih olacaktır.

kediler-insanlari-da-kedi-olarak-goruyor
Yara kabuk bağladığında kuruyan kabuk kaşınmaya sebep olacağı ve sert kaşıma halinde yaranın tekrar açılma ihtimali olduğu için fazla olmamakla birlikte kabuk zaman zaman çok az bir kremle yumuşatılabilir.

ruyada-konusan-kedi-gormek
Diğer önemli husus yara bakımı sırasında sakin ve telaşsız davranmanız gerektiğidir. Sizin gergin hareketleriniz kedinizi ürkütecek ve bakımı zorlaştıracaktır.

Anahtar Kelimeler
kedi yaralarına ne sürülür,kedim kavga etti yarasi kaniyor ne yapmaliyim,kedinin dudaginda darbe ile olan yaraya ne yapılmalı,kedi ayak isirik yara,kedilerde yara tedavisi,kedilerde yara enfeksiyon,Kedilerde yara cikmasina cozum,kedilerde yara,kedilerde tirmik yarasi iltabi nasil gecwr,kedilerde kuyruk yaralanması

HENÜZ YORUM YOK

NE DÜŞÜNÜYORSUN?