Kırmızı Etin Tavan Fiyatı Açıklandı

14

Kırmızı etin tavan fiyatı açıklandı. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Çelik, et sektörü temsilcileriyle bir araya geldi. Toplantı sonrasında da alınan ortak kararı açıkladı.

et Kırmızı et sektör temsilcileriyle, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, bakanlıkta bir araya geldi. Toplantı yaklaşık 1 saat sürdü. Ve sonrasında Bakan Çelik ve sektör temsilcileir kameralar karşısına geçti.

kirmizi-et

Sektör temsilcileriyle yaptığı görüşme sonrasında et üreticilerini spekülatörlere karşı korumak için bir dizi karar aldıklarını söyleyen bakan Çelik, “Kırmızı ette girdi maliyetlerinin aşağı çekilmesi için değerlendirme yaptık. 50 bin ton et ithal etme imkânımız var.” dedi.

kusbasi-et

Toplantıda alınan kararlar ve oluşan tavan fiyatları ise şöyle; karkas yağsız et tavan fiyatının 23,3 lira, yağlı et tavan fiyatı 21,8 lira, kıymanın tavan fiyatı 32 lira, kuşbaşı etin tavan fiyatı ise 34 lira.

kıyma

Çelik, yaptığı açıklamada, “bu kararın sonuçlarının değerlendirilmesi için beş-altı ay sonra yeniden gözden geçirilecek” dedi. Ve ekledi, “İthalata dayalı üreticinin üretimden çıkmasını uygulayan yaklaşımı doğru bulmadığımızı paylaştığımız için serbest piyasaya müdahale değil serbest piyasa aktörleri olarak hayvan varlığımızın artararak devam etmesi noktasında bu buluşmayı gerçekleştirdik”.

HENÜZ YORUM YOK

NE DÜŞÜNÜYORSUN?