Kış Lastiği Nedir, Neden Kullanılmalıdır?

19

Kış ayları yaklaşırken her araç kullanıcısının aklında tek bir soru mevcut. Kış lastiklerini ne zaman ve hangi şartlarda takmalıyım? Genelde hükümet yahut Karayolları Dairesi tarafından duyurulan bu tür haberler, zincir takmaktan ibaret olarak belirtiliyor ancak karlı havalarda zincirler bazen yetersiz kalabilmekle beraber, riski en aza indirgemek adına kış lastikleri kullanmak da oldukça önemli. Aracınızın güvenliği ve daha önemlisi sizin güvenliğiniz için sürüş yollarında kış lastiğinin yol tutuşunu, maalesef diğer klasik lastiklerde pek de bulamıyor ve dönem dönem, hafif yahut ağır kazaları bu lastiklerle zincirli de olsa yaşayabilmektesiniz. Kış lastiği, devlet tarafından zorunlu tutulmayan bir uygulama olsa da; pek çok üllkede, zorlu kış aylarında pek çok araç kullanıcısı bunları takmadan yollara kesinlikle çıkmıyorlar.

    • Kış Lastiği Neden Kullanılır?

7 derecenin altındaki soğuk havalarda ve bunun getirdiği yağmur, kar gibi doğal olaylarda kış lastiğinin önemi artmakta, bu lastikler kesinlikle sertleşmemektedir. Oysa, yaz lastikleri yahut klasik olarak tabir edebileceğimiz lastikler 7 derece altında yavaş yavaş sertleşmeye uğrar ve yol tutuşlarında azalma meydana gelebildiği gibi sizi herhangi bir kazadan da kolay kolay koruyamaz. Oysa, kış lastikleri 7/24 kendisini en sert hava koşullarında dahi yumuşak tutmayı bilir. Yol tutuşu oldukça iyidir ve herhangi bir biçimde kayma gibi sorunlar yaşatmamaktadır. Çoğunlukla kar zinciri ile birlikte kullanılabilen Kış Lastikleri, özellikle ülkemizin en sert kışını yaşayan bölgelerde neredeyse elzemdir.

Kış lastikleri, özellikle riskleri azaltması bakımından pek çok araç için elverişlidir. Özellikle toplu taşıma araçlarında kış lastiklerinin kullanımı belki de devletlerce teşvik edilmesi gereken durumlardandır zira; bir anda karlı yoldan, karı erimiş yola geçebilen bir otobüsün aniden kaymasını günümüzde fazlaca izleyebiliyor, yolda kalması imkansız olan bu araçta maalesef kaza sonucu pek çok ölüm haberi de alabiliyoruz. Ancak, kış lastiğinin kullanılması durumunda ani yol değişimleri ve geçişlerde, ağır araçlar -otobüs, dolmuş vb.- bile yol tutuşu olabildiğince düzgün bir biçimde sağlayabiliyorlar. Bu sebepten, karda yahut yağmurlu havada kış lastiğinin kullanım değeri; risk oranını olabildiğince azaltmış oluyor.

Karayolları yönetmeliklerinde henüz kış lastiğinde dair herhangi bir ibare yer almazken, bunun aslında her araç tarafından “mecburi” olarak  uygulanması elzem bir durum olabileceği konuşuluyor ve tartışılıyor. Ancak çoğu ülkede var olsa da, Türkiye’de henüz bununla ilgili bir çalışma maalesef mevcut değil. Siz de, riski en aza indirgemek istiyorsanız zorlu kış şartlarında kış lastiklerinizi kullanmayı unutmayın.

HENÜZ YORUM YOK

NE DÜŞÜNÜYORSUN?