Kitap Okumayı Zevkli Hale Getirmenin 10 Yolu

197

Kitap hayatımıza giren önemli alışkanlıklardan birtanesidir. Yada öyle olmalıdır. Güzel bir romanla maceralara atılabilir, yada geçmişin karanlık sokaklarını aydınlatabilirsiniz kitapla. Bilgiye ulaşmanın bir tuş kadar basit bir eylem ile yapıldığı günümüzde, okur sayısı her geçen gün azalmaktadır. Bir roman, dizi filmine dönüştürüldüğünde izlemek daha basit gelir insana. Yada bir bilgiye ulaşmak için Google yeterlidir. Böyle kolaylıklardan sonra kitap okumak zor ve sıkıcı gelebilir. Bizlerde sizler için bir araştırma yaptık, severek kitap okumak için püf noktalar nelerdir..

Kitap okumayı zevkli hale getirmenin yolları nelerdir? Kitap seçimini neye göre yapmalıyız? Kitap okumaya nasıl zaman ayırmalıyım? Nasıl bir ortamda kitap okumalıyız? işte size kitap okumayı zevkli hale getirmenin 10 yolu ..

1Loş ve Sessiz Bir Ortam

Kitap okumak için en önemli unsurlardan bir tanesi mekandır. Çevrenizde görebilirsiniz; kimi insanlar otobüste, durakta, sahilde kitap okumaktadır. Kitap okumayı sevenler için ortam pek önemli değildir gibi görünsede aslından tam manası ile yaşayarak okumak için sessiz bir ortam ve loş bir ışık sizin için ideal bir ortam olacaktır.

2Kitap Okuma Saatleri

Kendinize bir okuma saati belirleyin ve hergün o saatte belirli bir zaman aralığında kitap okumaya çalışın. Bir süre sonra bu alışkanlık, iple çektiğiniz saatlere dönüşecek. Küçük bir uyarı yapmak gerekirse uyumadan hemen önce kitap okumak çok yaygın olsa da iyi bir yöntem değildir. Çünkü kısa bir süre sonra yarı uyku hali ile okuduğunuzdan hiç bir şey anlamadığınızı fark edeceksiniz, yada hiç farketmeden uyuya kalacaksınız.

3Müzik Dinleyerek Okuma

Bunu her kitap için önermesekte güzel bir aşk romanının altında sözsüz bir fon müziği siz o maceranın içine çekecektir. Ama unutmayın müziğin sözsüz olmasına dikkat edin eğer sözler olursa hangisine dikkat kesileceğinizi şaşırabilirsiniz.

4Konsantrasyon

Konsantrasyon kolay sağlanan bir şey değildir. Dünyadan kendinizi soyutlayarak yaptığınız işe odaklanmak o işi en iyi şekilde yapmanızı sağlar. Şüphesiz kitap okumak için de önemlidir. Dünya dertlerinizi bir kenara bırakıp kendinizi kitaba verdiğinizde göreceksinizki artık o bir kitap değil yeni bir hayat.

5Bir Şeyler İçin

Kitap okurken bir şeyler yemek pek önerilmese de kahve ve çay gibi insana rahatlatan içecekler kitapla birleştiğinde ayrı bir tat verir. İçtiğiniz çay yada kahve hem size rahatlatırken hemde beyni uyararak konsantrasyonunuzu arttırır.

6Geçmişe Dönün

Bazen kitabın ilerleyen sayfalarında ”e bu nasıl böyle oldu” yada ”bu da kimdi?” diyebilirsiniz, işte ozaman orayı geçmektense geçmiş sayfalara dönmeniz ve o olayı yada kişiyi araştırmanız size ayrı bir zevk verecektir.

7Önemli Yerleri Unutmayın

Her kitapta size güzel gelen kelimeler yada önemli bilgiler vardır. Eğer kitap sahibi iseniz o yerlerin altını çizmeniz yıllar sonra o kitabı açtığınızda o bölümleri gördükçe sizi mutlu eder ve o günlere döndürür.

8Kitap Seçimi

Pretty young college student in a library (shallow DOF; color toned image)

Her insan kendisini ve nelerden hoşlandığını ve ne kadar bilgiye sahip olduğunu bilir. Eğer yeni yeni kitap okumaya başlayan biriyseniz, en sevdiğiniz türlerde kitap okumaya başlayın. Yabancı ve anlamın bilmediğiniz kelimelerin çoğunlukta olduğu kelimeler ilk zamanda sizi kitap okumaktan soğutabilir.

9Önsözü Okuyun

Her kitabın bir önsözü vardır ve bir çoğumuz önsözü okumadan geçeriz. Önsöz genellikle yazarın düşüncelerinden, kitabı neden yazdığından ve kitapta neler bulduğundan bahseder. Eğer önsözü okursanız; yazar önsözle size farklı ve daha zevkli bir okuma penceresi açabilir.

10Korsan Kitap

Korsan kitap Edebiyat dünyasına vurulan bir darbedir. Hangi kitap olursa olsun, korsan bir kitap aldığınızda, emin olun sadece o kitaba zarar vermezsiniz. Kitap fiyatları istisnaların dışında günümüzde makul seviyededir. Böyle bir ortamda korsan kitap tam manası ile bir hırsızlıktır. Korsan kitap alarak bu suça ortak olmayın…

Başlıklar :
Kitap okumayı nasıl daha eğlenceli yapabiliririz, okumayı eğlenceli hale getirmek, kitap okurken nasıl oturulmalı, kitap okurken nasıl oturmalıyız, kitap okumayı zevkli hale nasıl getiririz, kitap okumayı nasıl zevkli hale getirmek, ders okumayi eğlenceli yapmak, kitap okumayı nasıl daha eğlenceli hale getirmek, kitap okumayı keyifli hale getirecek şeyler, ilk okumaya nasil eğlenceli hale getiririz, hayatı zevkli hale getirmenin yolları, eylenceli kitap okumak

HENÜZ YORUM YOK