Kolay Uyumanızı Sağlayacak 3 Öneri

23

Özellikle günümüz dünyasına bakıldığında, uyku sorunu insanların temel problemlerinden biri ve çoğu insomniaya kadar gidebiliyor. Uyku sorununu aşabilmek ise çok farklı bir durum. Psikolojik sorunlar, stres ve gündelik sıkıntılar derken bir anda yatağa girip düşünmeye başladığınızda, düşüncenin de düşünceyi açmasıyla oluşan durumda; saatler hiç şüphesiz geçiyor ve siz bir güne daha yorgun uyanıyorsunuz. Yorgun uyandığınız günde ise agresiflikler ve birtakım düzensizlikler sizleri sadece mutsuz değil, aynı zamanda huzursuz hale de getirebiliyor. Bu yazımızda, sizlere kolay uyumanız için 3 öneri sunacak ve olabildiğince doğru yöntemlerle; daha rahat, huzurlu uyanmanızı sağlamayı hedefleyeceğiz.

    • Telefonunuzu Uzaklaştırın

Yataktayken özellikle telefonun ışığının saatlerce sizi dinç tutması, beklenebilecek en doğal olaylardan bir tanesi. Akıllı telefonların beyaz ışıkları bilimsel olarak kanıtlanmış bir uyandırma sekansına sahiptir. Bu durum hem gözlerinize karanlıkta zarar verir hem de sizi saatlerce uyanık tuttuğundan ötürü bir güne daha yorgun uyanma tehdidi baş gösterir. Bu sebepten, rahat bir uyku uyumak için öncelikle telefonunuzu kendinizden uzak tutmanızı tavsiye ediyoruz. Böylece, hem telefonunuzla uğraşmaksızın saatler geçirmeyebilir hem de gözlerinize haddinden fazla zarar vermeyebilirsiniz.

    • Güzel Şeyler Düşünün

Bu hayatta, olumlu pek çok şey var ve bugün de ölmediğinize şükretmeniz; bugün de bu yazıyı okuyacak bir bilgisayara sahip olduğunuz için teşekkür etmeniz gereken bir hayat var. Dolayısıyla, rahat bir uyku için güzel şeyler düşünmek de elzem. Uyurken, dertleri ve sorunları bir kenara bırakıp olabildiğince iyiyi ve hedeflerinizi düşünmek, sizleri hem mutlu uyutur hem de sabah mutlu bir şekilde uyanmanızı sağlar. Deneyin, farkı göreceksiniz.

    • Yatağa Uyumak İçin Girin

Yatağa dizi izlemek için girmek, yatakta uyuyakalabilmenize olanak sağlar ancak bu durum, yarım yamalak bir uykunun sizinle olmasına yol açacaktır. Bu sebepten, yatağa olabildiğince uyumayı hedefleyerek girmeli ve nihayetinde o hedeflediğiniz uykuya ulaşabilmelisiniz. Yatakta hedefleriniz farklıysa, bilinciniz uyur durumdayken bile o hedefe kilitli kaldığından, uykunuzu yarım almanızı sağlayacak ve sizi sabaha yorgun bir biçimde uyandıracaktır. Zira, bilinciniz hala hedefe kitli ve uyanıktır. Dolayısıyla, yatağa uyumak için girmeniz; rahat bir uykunun yanında, kolay uyumanızı da sağlayacak etmenlerden bir tanesidir ve hedeflediğiniz uykuya emin olun kısa sürede ulaşabilirsiniz.

HENÜZ YORUM YOK

NE DÜŞÜNÜYORSUN?