Konut Alacakların dikkatine!

1

Konut alımında devlet desteğinin şartları belli oldu. Kendi evi olmayanlara devletin vereceği desteğin kriterleri resmi gazetede yayınlandı.

konut-ev Resmi Gazete’de yer alan konuya ilişkin Bakanlar Kurulu kararına göre, konut hesabı bankaların yurt içi şubelerinde TL cinsinden mevduat veya katılım fonu hesabı olarak açılabilecek.

Hesap açılışında ilk şart, banka ile katılımcı arasında sözleşme yapılması, birden fazla konut hesabı açılamayacak ve hesaplar başka bir bankaya taşınamayacak.

Esenler Emlak Konut

18 yaşında küçüklere ebeveynleri tarafından konut hesabı açılabilecek. Hesaba bir kereye özel olmak üzere açılış tarihinde üst sınırı aşan bir tutar yatırılabilecek. Bu tutar 30,000 TL’yi geçemeyecek.

Konut hesabına aylık veya üç aylık olarak düzenli ödeme yapılacak. Ödemelere ilişkin alt sınır 250 TL, üst sınırsa 2,500 TL olacak.

DEVLET KATKISI NE OLACAK?

konut

Kat mülkiyeti ve yapı kullanma izin belgesi bulunan konutlar, konut nitelikli yapı kullanma izni belgesi olan müstakil taşınmazlar devlet katkısına konu olabilecek. Devre mülklere devlet katkısı ödenmeyecek.

Devlet katkısının hesaplanmasında konut edinim tarihindeki birikim esas alınacak. Katkı tutarı, bu tarihteki birikimin yüzde 20’sini ve azami 15,000 TL’yi geçemeyecek.

konut-anahtar-sonKatılımcının eşinden ve birinci derece kan hısımlarından satın aldığı konutlara devlet katkısı ödenmeyecek.

HENÜZ YORUM YOK

NE DÜŞÜNÜYORSUN?