Kotlardaki Küçük Düğmeler Ne İşe Yarar?

1099

Kot pantolondaki küçük düğmeler ne işe yarıyor? Günlük hayatta sıklıkla tercih ettiğimiz kıyafetlerin başında kot pantolonlar gelir. Hayatımızı kolaylaştıran bu pantolonların köşelerindeki küçük düğmeler hiç dikkatinizi çekti mi? Hiç düşündünüz mü kot pantolonlarda gördüğümüz minik düğmeler ne işe yarıyor? diye. Gelin bu sorunun cevabını hep birlikte öğrenelim.

Kot pantolonlar ve kot kumaştan yapılan giysiler hayatımızın bir parçası.

2016-04-28_181867256

Bazen spor giyinmek bazen de şık bi kombin için giydiğiniz kot pantolonlarda küçük bir detayı fark ettiniz mi? Küçük metal düğmeler.

260225

O minik düğmelerin neden kot pantolonların vazgeçilmezi olduğunu hiç düşündünüz mü?Cevabınız süs için ise yanılıyorsunuz. Çünkü o parçacıkların çok hayati bir görevi var.

Neden-kotlarda-buton-var

Kottaki ceplerin hemen yanına basılan minik metal parçalar, yalnızca görüntü güzel olsun diye değil pantolonların kopabilecek dikişlerini sağlamlaştırmak için takılıyor.

Neden-kotlarda-buton-var2

Bu zımbaların ismi Rivet. O sebeple özellikle farklı parçaların birleştiği köşe noktalarına basılıyorlar.

571f5f0867b0a954e821b57b

O parçaların önemi o kadar büyük ki şu kadarını söyleyeyim size, o zımbalar olmasaydı kot pantolon olmazdı. Nasıl yani dediğinizi duyar gibiyim.

571f601767b0a954e821b5d2

Cevap için 1870’li yıllara gidiyoruz.

Neden-kotlarda-buton-var4

O yıllarda bu butonlar San Francisco’da çalışan maden işçilerinin giydiği kotlarının eskimesini önlemek için yapılmış. Önlüklerini butonlara takan işçiler kotlarını koruyabilmişler.

jeans-buttons

O gün bugündür de kot pantolonlarında dikişlerin sağlamlaşması amacıyla görsel güzelliklerde sağlayarak pantolonlara takılıyor.

HENÜZ YORUM YOK

NE DÜŞÜNÜYORSUN?