Kreatin Nedir, Ne İşe Yarar, Vücudumuza Faydaları ve Zararları Nelerdir, Hangi Besinlerde Kreatin Bulunur?

20

Kreatin Nedir, Ne İşe Yarar,  Vücudumuza Faydaları ve Zararları Nelerdir, Hangi Besinlerde Kreatin Bulunur?

Bilimsel araştırmalar besin desteklerinin kullanımı söz konusu olduğunda belki de en önemli faktörün doğru zamanlama olduğunu söylemektedir. Eğer belli bir amacı olan bir sporcuysanız, karbonhidrat tüketim zamanınız, aldığınız supplementin etkisini arttırabilmekte ve istediğiniz sonuçlara ulaşmanızı kolaylaştırabilmektedir. İşin bir diğer boyutu da, satın aldığınız besin desteklerinin işe yaradığını ve paranızın boşa gitmediğini görmektir. Bu yüzden doğru Kreatin almak kadar doğru zamanda kullanmak da çok önemlidir.

Kreatin kırmızı et ve balıkta bulunuyor. Bir kilogram ette 1 gr kreatin bulunuyor ama spor yapan birinin günde 5-6 gr kreatine ihtiyacı vardır. Bu miktarı et yiyerek alamayacağı için kreatin desteği alması şart olacaktır. Sporcular, kas kütlesini geliştirmek isteyenler ve stresli bir çalışma yaşamı olanlar kreatin kullanarak performanslarını artırabilirler. En iyi kreatin alma yöntemi karbonhidratlarla alınır. Su ile veya üzüm suyu ile kullanılması da tavsiye edilir. Bütün besin takviyeleri gibi kreatin de doğru vakitde ve doğru oranda kullanılmalıdır. Ancak bu şekilde etkili olur ve istenen sonuç elde edilir.

Kreatin spordan önce ve spordan sonra alınabileceği gibi, istenen herhangi bir zamanda alınabilir. Kreatin karaciğer, böbrekler ve pankreasta doğal olarak üretilir ve kan akışı ile kaslarımıza taşınır. Kas ve dokularda depolanan kreatin, ani oluşan enerji ihtiyacını karşılar. Kreatin vücut dayanıklılığını artırır, yağ yakımına da katkı sağlar. Ayrıca kreatin kas hücrelerinde su tutumunu artırır ve kasların daha hacimli olmasını sağlar. Kreatinin en etkili kullanım yöntemi bir ay kullanıldığında 2 hafta ara vermektir. Doğru ve yeterli miktarda kullanımı istediğiniz sonuçları elde etmenizi sağlayacaktır.

HENÜZ YORUM YOK

NE DÜŞÜNÜYORSUN?