Kredi kartı aidatını bankalardan geri almanın 5 yolu

85

Bugün Kredi kartı aidatını bankalardan geri almanın 5 yolunu açıklıyoruz. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu bu konuda bir yönetmelik çıkarmış ve bankalardan aidat almadıkları bir Kredi Kartı çıkarmasını istemiş bunu zorunlu tutmuştur. Ancak bu kartlarda taksit ve puan uygulaması bankanın keyfiliğine bırakıldığı için tüketici tarafından bu vasıftaki kartlar pek tercih edilmemiştir. Yargıtay 13. Daire emsal kararı ile 10 yıl geriye dönük olarak Kredi Kartı aidatları geri alınabilmektedir. Bu yöntem için zaman aşımı süresi 10 yıldır. Bu karar eski, iptal edilmiş kartlar içinde geçerlidir. Yapılması gereken bankaya gidip ekstreleri talep etmektir. Bankanın vermeme durumu yoktur, aksi bir durumda Tüketici Hakem Heyetine başvurulursa bu belgeler yine alınacaktır. Hakem Heyetlerinde bu davalar en çok 3 ay sürmektedir. Yargı kararı açıktır ve bankanın ileri süreceği Kredi Kartı sözleşmesindeki tüketici imzası bu kararla geçersiz kılınmıştır.

Kredi kartı aidatını bankalardan geri almanın 5 yolu:

1 – Öncelikle bankaya giderek ya da telefonla bunu talep etmek kararı bilen ve iyi niyetli olan bankalar sorun çıkarmadan ödeme yapmaktadır.

2 – Bankanın kartı aldığınız şubesine ve genel müdürlüğüne dilekçe ile başvuruda bulunmak.

3 – Bu aşamada yargıdan önceki son çare olarak kartın iptalini istemek geliyor ki çoğu aidat bu aşamada iade ediliyor.

4 – Hakem Heyetlerindeki hazır dilekçe ile başvuruda bulunmak.

5 – Hakem Heyetlerinde çok büyük olasılıkla tüketici kazanıyor banka itiraz etse de karar değişmiyor.

Bu süreçle 10 yıl geriye dönük olarak tüm Kredi Kartı aidatlarını geri alabilirsiniz. Hatta iptal edilmiş Kredi Kartlarının bile.

Başlıklar :
cin alfabesinin türkce karsiligi, çayeli fasulye

HENÜZ YORUM YOK

NE DÜŞÜNÜYORSUN?