Kuşlarda Tuvalet Eğitimi

974

Kuşlarda tuvalet eğitimi nasıl olur? Kuş beslemenin en büyük sıkıntılarından biriside kuşların pisliklerini temizlemektir. Ama bu yazıyı okuduktan sonra bunun aslında baş edilebilir bir sorun olduğunu anlayacaksınız. Kuşlar kediler ve köpeklere nazaran daha zor eğitilseler de bu imkansız değildir. İşte kuşlarda tuvalet eğitiminin püf noktaları;

evcıl-kus
Kuşları beslemenin ilk kuralı öncelikli olarak kendinizi eğitmektir. Kuşunuzun tuvalet ihtiyacını görmeden önceki hal ve hareketlerini ineceleyerek bu işe başlayabilirsiniz. Kuşlar türleri ve karakter yapılarına göre tuvaletlerini yapmadan önce bir hareketle belli ederler bu duruşundaki değişiklik, kuyruk tüylerindeki hareket veya bakışlarındaki değişkilik olabilir.

muhabbet-kus

Dikkat edilmesi gereken diğer bir konuda kuşunuzun bu ihtiyacını hangi sıklıklarla gerçekleştirdiğidir. Birçok kuş 5 – 10 aralıklarla tuvaletlerini yapabilirler ama bu tamamen kuşlara göre değişmektedir. İki tuvalet arasındaki süreyi tesbit ettiğinizde bu ilk adımı atmış olacaksınız ve bundan sonra kuşunuzun tuvaletinin neresi olduğunu belirlemeniz gerekecek. Tuvalet olarak belirleyeğiniz yer kuşun kendi kafesi, bir gazete kağıdı çöp kovası olabilir en sık tercih edilen yer ise boş bir kağıttır çünkü taşıması ve atması çok kolaydır.

papagan
Bundan sonraki adım daha önceden izlyerek tesbit etmiş olduğunuz kuşunuzun tuvalet saati geldiğinde belirlediğiniz tuvaletin üzerine kuşunuzu koymak olacaktır. Kuşunuzun 15 dakikada bir tuvatletini yaptığını düşünürsek en son tuvaletinden itibaren 15 dakika geçtiğinde kuşunuzu tuvaletine yerleştirin ve izlemeye devam edin bazı zamanlarda kuşunuz bü sürelerin dışına çıkıp tuvaletini yapmayabilir bu durumda 2 -3 dakikalığını kuşunuzun oynamasına izin verin ve tekrar tuvaletine yerleştirin.
Kuşunuz doğru yere tuvaletini yapmaya başladığında da onu hemen ödüllendirin. Zamanla kuşunuz doğru yere tuvaletini yaptığında ödüllendirileceğini bileceği için tuvaletine alışacaktır. Bazı durumlarda bu aylarca sürebilir ve arada kazalar olabilir ümitsizliğe kapılmayın ve kuşunuza kızmayın.

kıs

Sabır ve kuşunuza vereceğiniz destekle insanlar veya mobilyalar üzerine tuvaletin yapılmayacağını öğrenecektir.

HENÜZ YORUM YOK

NE DÜŞÜNÜYORSUN?