Matematiğin Spor İçinde Kullanıldığı Yerler Nerelerdir?

314

Spor dallarında matematik, genelde ölçü olarak kullanıır, sahalar, parkurlar gibi bundan hariç olarak aşağıdaki metine bakınız.

matematik-spor

Matematik bilimini yaşamın tüm alanlarında görmek mümkün. Sporla matematik birçok yönden ilişkilendirilebilir. Örneğin taktik çalışmalarda takımdaki bireyleri nasıl hareket edeceğini geometrik yöntemlerle açıklayabilirsin. Örneğin futbolda dar alanda üçgen kurup paslaşmak, hentbol’de hücumu yarım daireler üzerine kurmak gibi. Tüm bunlar matematik bilimi temeline dayanır. Bunun yanında yapılan bir hareketin mekaniksel özelliklerine bakılmak isteniyorsa, bunun mekanik davranışını gösteren bir matematiksel model ortaya konur. Bu matematiksel model yardımıyla hareketin benzeşimi (simülasyon) yapılarak sporcunun gerçek yaşamında yapamadığı hareket yaptırılarak sonuçları gözlenebilir.

Başlıklar :
matematik ve spor, sporda matematik, spor da matematik, matematik spor, matematik ve spor arasındaki ilişki, spor dallarınd matematiksel ölçüler, spor ve matematik, sporda matematik böylesi com

HENÜZ YORUM YOK

NE DÜŞÜNÜYORSUN?