Mevsim Çarkı Nedir?

10

Mevsim çarkı nedir ve mevsim çarkına göre hangi sebze ve meyve hangi mevsimde yenmeli sorularının cevabını haberimizde bulacaksınız.Böylece mevsiminde yediğiniz doğal ve hormonsuz ürünlerle daha sağlıklı bir yaşam süreceksiniz.

Mevsim çarkı; hangi meyve ve sebzenin hangi mevsimde yenmesi gerektiğini gösteren döngüdür.

Her mevsimin kendine has meyve ve sebzeleri vardır. Sağlık açısından her sebze ve meyve mevsiminde tüketilmelidir.

Günümüz teknolojisi her ne kadar mevsimine göre sebze yeme anlayışını değiştirmiş olsa da, sağlık açısından beslenme listesini mevsime göre ayarlamak daha doğru olacaktır.

Mevsimi dışında yenilen sebzeler doğal ortamda yetişmez, çok lezzetli olmazlar ve gereğinden fazla fiyata satılır. Güzel görünümlerini sağlamak için hormonlarla desteklenirler ki bu da sağlık açısından sakıncalıdır.

Hastalıklara karşı bağışıklık sistemini güçlendirmede insanların bir numaralı destekçisi olan sebzeler, içlerinde bol miktarda vitamin ve mineral barındırırken, içerdikleri antioksidan bileşenler sayesinde vücudun hastalıklara karşı direncini arttırırlar.

Slow Food tarafından hazırlanan mevsim çarkı;

mevsim_carki

Her bitkide olduğu gibi meyveler de dalından koparıldıktan sonra zamanla yaşamsal faaliyetlerini sürdüremez hale gelir. Meyvelerin topraktan raflara kadar gelmesi için günümüz şartlarında uzun bir yolculuk yapması gerekmektedir.

Doğal meyvelerin bu uzun yolculuğa karşı daha dayanıklı olması için çeşitli koruyucu maddelerle desteklenmesi ya da daha az zamanda, daha fazla üretim yapılması amacıyla çeşitli hormonlar enjekte edilmesi insan sağlığı açısından tehlike oluşturuyor.

Bu gibi zararlı maddeler içeren meyvelerin tüketilmemesi gerekir. Meyvelerin sağlıklı olanlarını seçmenin basit birkaç yöntemi vardır. Meyve seçiminde güvenilirlik açısından mümkünse ambalajlı/etiketli ürünlere öncelik verilmelidir. Bu, meyvelerin kim tarafından, ne şekilde yetiştirildiği konusunda fikir verir.

Meyvelerin kendilerine ait özellikleri vardır. Katkısız olan meyveler kendi özel şeklinin dışına çıkmaz. Örneğin çilek,herkesin bildiği gibi orantılı üçgen şekli, kırmızı rengi, standart büyüklüğü ve kendine ait kokusu vardır. Gerekenden fazla büyük olması, ucunun kare olması gibi anormallikler, tüketiciye kendisinin doğal olmadığı mesajını verir.

Yavaş Gıda (Slow Food) Nedir?

Yavaş Gıda veya İngilizce’deki ifadesiyle Slow Food 1986’da Carlo Petrini tarafından başlatılan uluslararası bir harekettir. Hızlı, ayaküstü yemek alışkanlığına fast food karşı alternatif olarak geleneksel ve yerel yemek ve yeme biçimlerini, yerel ekosistemlerin özelliklerini korumayı teşvik eden hareket, Yavaş Hareketi’nin bir parçasıdır.

Bir organizasyon anlamında ilkin İtalya’da Arcigola organizasyonunun öncülüğünde Roma’da açılan McDonald’s karşı 1986’da başlatılmıştır. Türkiye’deki temsilcisi ve Uluslararası Slowfood Bilim Kurulu Üyesi Batman Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Rıdvan YURTSEVEN’dir.

HENÜZ YORUM YOK

NE DÜŞÜNÜYORSUN?