Milyonlarca Hesap Çalındı, Dünya Şokta!

0

Sanal ortamda dünya genelince milyonlarca şifre çalındı! Gmail, Yahoo Mail, Hotmail’e ait milyonlarca hesabın oturum açma bilgilerinin sızdığı ortaya çıktı.

E-posta sağlayıcılarına ait kullanıcı bilgileri ve şifreler internete sızdı. çSızan bilgiler içinde kullanıcı adları, eposta adresleri ve parolalar var.

gmail

Sızıntıyı Hold Security keşfetti. Sızan bilgilerin daha önce ortaya çıkmadığı ve bu açıdan büyük bir kriz olduğu belirtiliyor. Firmanın yaptığı analizlere göre sızan veri içerisinde 272 milyon eşsiz kullanıcı adı-şifre çifti bulunuyor. Bunların 42,5 milyonunun daha önce sızmadığı ileri sürülüyor. Hold Security sızan tüm verileri ücretsiz olarak edinebildiğini, hacker’ın başta 1 dolar istediğini ancak daha sonra anlaştıklarını söylüyor. Hacker’ın çok az para veya hiç para istemeden verileri sağlamış olması, sızıntıya ilginç bir boyut katıyor.

572af13ec03c0e3deca54b8c

Sızıntı içerisinde 57 milyon Mail.ru, 40 milyon Yahoo Mail, 33 milyon Hotmail, 24 milyon Gmail hesabına ait oturum açma bilgilerinin yer aldığı ileri sürülüyor. Mail.ru yaptığı açıklamada hesapları kontrol ettiğini ve sahiplerini uyaracağını söylerken Microsoft, Google ve Yahoo durumu incelemekte olduklarını iletiyorlar.

HENÜZ YORUM YOK

NE DÜŞÜNÜYORSUN?