Milyonlarca Lira Bankada Unutuldu!

2

Bankada unutulan paralar için son gün ne zaman? Para unutulur mu demeyin! Çünkü ortaya çıkan resmi raporlar milyonlarca lira para unutulduğunu gösteriyor. Öyle ki son 10 yılda işlem yapılmayan banka hesaplarında yaklaşık 120 milyon lira var. Siz de bankada paranızı unutmuş olabilirsiniz. Haberimizi okuyun ve tek tıkla unuttuğunuz para var mı öğrenin! Çünkü unutulan paraların zaman aşımı için son tarih yaklaşıyor.

Bankalarda 10 yıldır işlem yapılmayan 627 bin 885 bin hesap var. Bu hesaplardaki para miktarı ise duyanları şaşırtıyor! Tam 120 milyon lira.

para

Türkiye’deki bankalarda yaklaşık 120 milyon lira zaman aşımına uğramak riski ile karşı karşıya… Evet yanlış okumadınız tam 120 milyon lira. Peki bu paralar nerede unutuldu. Ve paraların sonu ne olacak?

BANKA

Bankacılık Kanunu’na göre bankalardaki mevduat, katılım fonunda 10 yıl boyunca duran ve hiç bir işlem yapılmayan para zaman aşımına uğruyor. Ve o miktar TMSF’ye devrediliyor.

2015 sonu itibari ile zaman aşımına uğrayan ve bankaların TMSF’ye ön bildirim yaptığı hesap sayısı 627 bin 885. Bu hesaplardan 436 bin 792’si mevduat, 3 bin 82’si katılım fonu hesapları, 188 bin 11’ini de alacaklardan oluşuyor.  Ve bu paraların toplam miktarı 120 milyon lira.

Hesaplarda unutulan paraların miktarı ise dudak uçuklatıyor. Raporlara göre unutulan en yüksek hesap bakiyesi 250 bin dolar. Evet evet bir hesapta unutulan ve 10 yıldır hiç bir işlem yapılmayan paranın miktarı 250 bin dolar. En düşük meblağ ise 1 liranın altında.

Unutulan hesaplar sadece vatandaşa ait değil, şirketler, vakıflar, dernekler, siyasi partiler hatta devlet kurumlarının bile bankalarda unutulmuş hesabı var.

Zaman Aşımı İçin Son Gün 15 Haziran

bankada-unutulan-para-sorgulama-2016

Zaman aşımına uğrayan hesabınız olup olmadığını Mayıs 2016 sonuna kadar, Türkiye Bankalar Birliğinin “www.zamanasimi.org/tbb” İnternet sitesinden öğrenebilirsiniz. Hesap kapatmak için ise 15 Haziran 2016 tarihine kadar ilgili bankanın şubesinde kimlik kartı ile başvurmanız gerekiyor. Başvuru yapılmayan hesaplardaki paralar ise yasa gereği zaman aşımına uğramış olacak ve miktarlar Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonuna devredilecek. Bankada unutulan paraları sorgulamak için tıklayın

HENÜZ YORUM YOK

NE DÜŞÜNÜYORSUN?