Mübarek Üç aylar ne zaman başlıyor?

0

Regaip Kandili ile birlikte Üç aylar da başlıyor. Recep, Şaban ve Ramazan ayına verilen dini aylardır. Peki Üç aylar ne zaman başlayacak?

Üç aylar, Recep, Şaban ve Ramazan aylarına denir. Bütün müslümanlar heyecanla bekledikleri Üç aylara kavuşmanın heyecanını yaşıyorlar. Üç ayların ne zaman başlayacağına dair merak edilen soruların cevabını bu yazımızda bulabilirsiniz…

regaip-kandiliniz-mubarek-olsun ÜÇ AYLAR NE ZAMAN BAŞLIYOR?

Üç aylar kameri ayların yedincisi olan Recep ayı ile başlar. Şaban ayıyla devam eder ve sonunda on bir ayın sultanı Ramazan ayı ile son bulur. Recep, Şaban ve Ramazan aylarını kapsayan üç aylara 7 Nisan Perşembe gecesi Regaip kandili ile birlikte gireceğiz.
Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v.) “Recep Allah’ın ayı, Şaban benim ayım ve Ramazan ümmetimin ayıdır.” diye buyurmuştur.

3-AYLAR

Bu kutlu zaman dilimlerinde; Dini duygular yoğunluk kazanır. Merhamet, şefkat, yardımlaşma ve dayanışma hisleri de doruk noktaya ulaşır.

kabe

Üç aylar içerisinde yapılan ibadetler makbul olur. Bu aylar, tövbe etmenin affın, manevi arınmanın ve kendini yenilemenin habercisi olan Regaib, Miraç, Berat Kandili, Kadir Gecesi ve Ramazan Bayramı gibi mübarek gün ve geceleriyle bereketli bir maneviyat mevsimidir.

kurani-kerim REGAİB NEDİR?

Regaib Kandili, Regâib, arapça bir kelimedir ve “reğa-be” kökünden gelmektedir. “Reğa-be”, kelime olarak, herhangi bir şeyi istemek, arzulamak, ona karşı meyletmek ve onu elde etmek için çaba sarf etmek demektir. “Reğîb” kelimesi ise, “reğabe”‘den türemiş olan bir isimdir ve kendisine rağbet edilen, arzulanan, taleb edilen şey demektir. Müennesi, “reğîbe”dir. “Reğîbe”nin çoğulu da “reğâib” dir. Kelime olarak “Regâib”in aslı budur.

HENÜZ YORUM YOK

NE DÜŞÜNÜYORSUN?